Rząd uwzględni uwagi Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Rząd uwzględni uwagi Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego
- Problematyka wyborów politycznych, których dokonujemy tworząc prawo, nigdy nie jest grą zero-jedynkową - mówi Aleksander Stępkowski. (fot.: Siedziba Rady Europy/wikipedia.org/CC BY 3.0)

• Przedstawiciel MSZ Aleksander Stępkowski zaznacza, że wszelkie oceny Komisji Weneckiej nie są wiążące dla władz w Warszawie.
• Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio odwiedza Polskę w dniach 8 i 9 lutego, spotyka się wraz z członkami komisji z przedstawicielami władz, instytucji wymiaru sprawiedliwości i organizacjami pozarządowymi.

- Opinie nie mają charakteru wiążącego stąd opinia Komisji Weneckiej ws zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym nie może być wiążąca dla Polski, ale zostanie bardzo poważnie wzięta pod uwagę - mówi wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski.

W poniedziałek dwudniową wizytę w Warszawie rozpocznie pięcioosobowa delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, zwanej również Komisją Wenecką, która jest organem doradczym Rady Europy. O opinię do Komisji ws nowelizacji ustawy o TK zwrócił się w grudniu ub.r. szef MSZ Witold Waszczykowski.

Przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Pięcioosobowa delegacja będzie również rozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, parlamentu, Krajowej Rady Sądownictwa oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Delegaci spotkają się również z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które na początku grudnia zwróciły się do Komisji Weneckiej.

Przeczytaj: Ekspert o Komisji Weneckiej

- Delegaci Komisji Weneckiej spotkają się z właściwie wszystkimi podmiotami, które w jakikolwiek sposób były zaangażowane w kontrowersje wokół ustawy nowelizującej ustawę o Trybunale Konstytucyjnym - powiedział wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski.

Dodał, że z reguły delegaci Komisji Weneckiej zadają podmiotom szereg pytań przygotowanych wcześniej na podstawie analizy materiałów.

- Ma to służyć napisaniu lepszej i bardziej zorientowanej w faktach opinii - zaznaczył. Jak podkreślił, Komisja formułuje swoje opinie pokazując zarówno argumenty za, jak i przeciw.

- Są to opinie z reguły wyważone i też rzadko kiedy przesądzające w sposób absolutny jakieś kwestie - powiedział wiceszef MSZ.

Stępkowski podkreślił, że opinie nie mają charakteru wiążącego i dlatego ta opinia nie może być wiążąca dla Polski. Zaznaczył jednak, że zostanie ona wzięta bardzo poważnie pod uwagę i stanie się przedmiotem merytorycznej refleksji. Jak podkreślił, to opinia profesjonalnego ciała, która na pewno nie może być ignorowana.

Przeczytaj: Premier Beata Szydło w Budapeszcie

- Problematyka wyborów politycznych, których dokonujemy tworząc prawo, nigdy nie jest grą zero-jedynkową, zawsze mamy tutaj duży margines swobody wynikającej z suwerenności - zaznaczył Stępkowski.

Podkreślił, że minister spraw zagranicznych - mimo że sam nie miał wątpliwości co do noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, za którą głosował w Sejmie - zwrócił się do Komisji Weneckiej, by uspokoić ogromne emocje w przekazach medialnych i atmosferę, która zaczęła się udzielać podmiotom poza granicami kraju.

W skład Komisji Weneckiej wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Komisja opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich.

Sprawą zmian w ustawie o TK i ustawie medialnej zainteresowała się też Komisja Europejska. W połowie stycznia wszczęła wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że - jak mówił wiceszef KE Frans Timmermans - wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane. Jak tłumaczył, KE będzie dokonywała oceny sytuacji w Polsce w ścisłej współpracy z Komisją Wenecką.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd uwzględni uwagi Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!