Rząd na wtorkowym posiedzeniu m.in. o tzw. sieci szpitali

Rząd na wtorkowym posiedzeniu m.in. o tzw. sieci szpitali
Posiedzenie rządu odbędzie się 21 lutego (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

• Rząd na wtorkowym (21 lutego) posiedzeniu zajmie się m.in. projektem dotyczącym utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali.
• Posiedzenie Rady Ministrów, które rozpocznie się o godz. 12.00, poprowadzi premier Beata Szydło.

Projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali przewiduje, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły być kontraktowane w oparciu o postępowanie konkursowe.

Zdaniem resortu zdrowia rozwiązania te poprawią organizację udzielania świadczeń przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne, a także ułatwią dostęp do leczenia specjalistycznego. Projektowane przepisy mają też pozwolić na optymalizację liczby oddziałów specjalistycznych i umożliwić lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych.

Wątpliwości ws. projektu ma wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wicepremier mówił w sobotę w Chorzowie, że należy zrezygnować zaproponowanych przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zmian lub przeprowadzić pilotaż, by przetestować to rozwiązanie. Według Gowina, projektowana ustawa mogłaby "wręcz doprowadzić do pogorszenia opieki zdrowotnej".

Pytany o te zastrzeżenia rzecznik rządu Rafał Bochenek, podkreślił w poniedziałek, że jest nimi zdziwiony. "Pan wicepremier uczestniczył tutaj, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w spotkaniu z ekspertami - osobami, które pracowały nad tą ustawą. Były omawiane i wyjaśniane wszelkie zastrzeżenia, które miał do tej ustawy" - powiedział.

Według niego, Gowin nie zgłaszał później kolejnych uwag. "Myśleliśmy, że wszystko już zostało wyjaśnione, ale rozumiem, że ma jeszcze jakieś kolejne zastrzeżenia i uwagi. Jak każdy minister, każdy wicepremier będzie mógł je zgłosić podczas posiedzenia Rady Ministrów i na pewno pan minister zdrowia będzie na to przygotowany i będzie kompleksowo wyjaśniał i omawiał również jego uwagi" - dodał Bochenek.

Ocenił jednocześnie, że czymś naturalnym jest, że przy okazji każdej dużej reformy ministrowie, również wicepremierzy zgłaszają swoje uwagi. "Na tym polega demokracja, na tym polega wypracowywanie rozwiązań legislacyjnych, że ministrowie po prostu ze sobą rozmawiają, dyskutują" - zaznaczył rzecznik rządu. Przekonywał, że celem ustawy jest zmniejszenie kolejek do szpitali.

Rząd we wtorek zajmie się też projektem wprowadzającym dodatkową formę uwierzytelniania elektronicznych zwolnień lekarskich. Zdaniem resortu rodziny i ZUS upowszechni to stosowanie takiej formy wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy.

Zmiany mają doprowadzić do powszechnego stosowania elektronicznych zwolnień lekarskich. Projekt zakłada, że oprócz dotychczasowych sposobów podpisywania przez lekarzy takich zwolnień przesyłanych do ZUS drogą elektroniczną Zakład uruchomi możliwość podpisywania ich przy pomocy własnego systemu.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd na wtorkowym posiedzeniu m.in. o tzw. sieci szpitali

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!