Rząd likwiduje Ministerstwo Skarbu. Opozycja przeciwko: "To niesie skutki gospodarcze"

Rząd likwiduje Ministerstwo Skarbu. Opozycja przeciwko: "To niesie skutki gospodarcze"
Likwidacja Ministerstwa Skarbu jest tylko ideologicznym zabiegiem - uważa Włodzimierz Karpiński (fot.msp.gov.pl)

• Kluby opozycyjne złożyły wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu obu projektów ustaw dotyczących likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa.
• Według rządu zaś MSP, które pełniło rolę prywatyzacyjną, wyczerpało swoje możliwości.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie dwóch rządowych projektów ustaw: o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym. W trakcie czytania Platforma Obywatelska, Kukiz'15 oraz PLS złożyli wnioski o odrzucenie obu projektów. Ich przyszłość rozstrzygnie się w piątkowym bloku głosowań.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów i p.o. ministra Skarbu Państwa Henryk Kowalczyk prezentujący posłom oba projekty ustaw powiedział, że likwidacja MSP spowoduje istotne ograniczenia biurokracji, administracji, które przynoszą oszczędności. Według szacunków rocznie ma to wynieść około 100 mln zł, a w ciągu 10 lat może to dać ok. 1 mld zł.

"Jest to kolejna realizacja naszych deklaracji wyborczych. Od 1 stycznia likwidujemy Ministerstwo Skarbu Państwa. Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami - zarówno w kampanii wyborczej, jak i również z zapowiedzią wynikającą z expose pani premier Beaty Szydło. Natomiast nie pozbywamy się oczywiście majątku Skarbu Państwa. Rolę takiego swoistego koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił Prezes Rady Ministrów" - powiedział Kowalczyk.

Minister wyjaśniał, że likwidacja MSP spowodowana jest głównie tym, że rząd odchodzi całkowicie od procesów prywatyzacyjnych. "Ponieważ naszym zadaniem nie jest dalsza prywatyzacja państwowego majątku, tylko jego pomnażanie i dbanie o ten majątek, więc to ministerstwo, które pełniło rolę prywatyzacyjną, właściwie wyczerpało swoje możliwości i funkcję. Wobec tego nadchodzi czas, aby to ministerstwo było zlikwidowane" - powiedział.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów wyjaśnił, że projektowane ustawy przyczynią się do powstania nowej formuły dbania o majątek Skarbu Państwa. Przepisy mają wprowadzić uprawnienie właścicielskie w stosunku do spółek Skarbu Państwa. "Będzie to wykonywać Prezes Rady Ministrów. Oczywiście nie w sposób bezpośredni, ale poprzez prawną delegację" - powiedział Kowalczyk. Rozporządzenie Rady Ministrów ma delegować to zarządzanie poszczególnym ministrom branżowym, którzy na podstawie uchwały Rady Ministrów, czy też delegowania przez Prezesa Rady Ministrów, będą zarządzać spółkami Skarbu Państwa.

"Kolejnym elementem tej ustawy jest uporządkowanie i wprowadzenie przejrzystych zasad polityki kadrowej organów nadzoru organów zarządzających. Takim elementem przejrzystej polityki kadrowej będzie utworzenie Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa. Rada będzie ciałem doradczym, zapewniającym szefowi rządu kompleksowe i profesjonalne wsparcie, jeśli chodzi o koordynację nadzoru właścicielskiego" - powiedział Kowalczyk. Dodał, że Rada będzie opiniować kandydatów do organów spółek m.in. z udziałem Skarbu Państwa. "Chcemy, aby delegowane, czy typowane osoby spełniały najwyższe standardy jakościowe. To jest właśnie realizacja tego celu - podwyższenie standardów nadzoru właścicielskiego jeśli chodzi o dobór kadr" - zaznaczył minister.

Nowe regulacje przewidują także precyzyjne wskazanie, który organ administracji powinien gospodarować poszczególnymi składnikami mienia państwowego, zmianę modelu zbywania akcji i udziałów Skarbu Państwa, rezygnację z prywatyzacji bezpośredniej - projekt ustawy zbliża model zbywania akcji (udziałów) należących do Skarbu Państwa do standardów rynkowych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd likwiduje Ministerstwo Skarbu. Opozycja przeciwko: "To niesie skutki gospodarcze"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!