XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd: Jest zielone światło dla zmian w Kodeksie pracy

Rząd: Jest zielone światło dla zmian w Kodeksie pracy
Rząd odbyło posiedzenie we wtorek (17 stycznia). (fot.:twitter.com/PremierRP)

• Rada Ministrów rozpatrywała we wtorek propozycje RDS ws. zmian w Kodeksie pracy.
• Rząd za bezprzedmiotowy uznał postulat wydłużenia czasu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę, a zarekomendował prace nad rozwiązaniami dot. alternatywnego rozwiązywania sporów pracowniczych.

Jak poinformowało we wtorek CIR, Rada Ministrów zaakceptowała wniosek dotyczący uchwały strony pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie projektu zmiany Kodeksu pracy.

Propozycje zmian dotyczyły dwóch kwestii: po pierwsze - wydłużenia do 21 dni terminów na odwołanie pracownika do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę, rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia oraz żądania nawiązania umowy o pracę; po drugie - rozwiązań promujących alternatywne rozwiązywanie sporów pracowniczych, w szczególności mediacji.

Rząd za bezprzedmiotowe uznał podjęcie dalszych prac legislacyjnych dotyczących pierwszej sprawy. Jak wyjaśniono w komunikacie CIR, od 1 stycznia br. obowiązują regulacje zmierzające do poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, w których zawarto rozwiązania analogiczne do proponowanych w uchwale.

W przypadku drugiej sprawy Rada Ministrów zarekomendowała dalsze prace legislacyjne. Minister rozwoju i finansów zaproponował, aby rozwiązania promujące alternatywne rozwiązywanie sporów pracowniczych uwzględnić w przygotowywanym projekcie ustawy o uproszczeniach dla przedsiębiorców, w prawie podatkowym i gospodarczym.

W październiku RDS podjęła uchwałę ws. zmian w kodeksie pracy i przedstawiła projekt ustawy w tej sprawie, który trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"To pierwsza inicjatywa ustawodawcza RDS" - mówił przewodniczący zespołu problemowego ds. prawa pracy RDS Jacek Męcina. Zwrócił uwagę, że wydłużenie terminu na odwołanie od wypowiedzenia to kompromis między stroną pracodawców a pracowników. W uzasadnieniu projektu podkreślano, że wydłużenie do 21 dni czasu na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę "umożliwi pracownikowi rozsądne rozważenie wszystkich okoliczności danej sprawy, a jednocześnie zapewni ograniczenie w czasie rozstrzygania sporów z zakresu rozwiązywania umów o pracę".

Męcina wskazywał, że w projekcie jest także propozycja rozszerzenia możliwości mediacji między pracodawcą, a pracownikiem. Jego zdaniem dałoby to możliwość polubownego rozwiązania sporów i odciążyłoby sądy. "Nie mogliśmy wprowadzić obowiązku tej mediacji. Ale pracodawca jest zobowiązany do poinformowania o tej możliwości pracownika. Myślę, że to nie jest duża zmiana, ale niesłychanie istotna. Wprowadza nowy mechanizm, pozasądowy" - wyjaśniał Męcina.

"Głównym celem proponowanych rozwiązań jest promowanie mediacji jako alternatywnej metody rozstrzygania sporów w sprawach z zakresu prawa pracy. Polega ona na przyznaniu pracowników równorzędnej pozycji w budowaniu relacji z pracodawcą" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd: Jest zielone światło dla zmian w Kodeksie pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!