XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd i minister Zbigniew Ziobro przygotowują zmiany w elektronicznym dozorze skazanych

Rząd i minister Zbigniew Ziobro przygotowują zmiany w elektronicznym dozorze skazanych
Dozór elektroniczy ma odciażyc przepełnione polskie więzienia. (fot. R.Stowe/flickr.com/CC BY 2.0)

· Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, na mocy której systemem dozoru elektronicznego (SDE) objęta zostanie część skazanych na kary więzienia.
· Głównym założeniem jest powrót do rozwiązań obowiązujących przed 1 lipca zeszłego roku.

Elektroniczny system monitoringu skazanego kontroluje wykonywanie przez niego obowiązków nałożonych przez sąd i umożliwia odbywanie kary poza zakładem karnym, w miejscu zamieszkania.

Istotą projektu zmian w Kodeksie karnym oraz Kodeksie karnym wykonawczym jest przywrócenie SDE jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności, a nie kary ograniczenia wolności - jak jest od 1 lipca 2015 r.

Rząd, jak przekazało w środę CIR, zaproponował dodanie do Kodeksu karnego wykonawczego przepisów określających stosowanie systemu dozoru elektronicznego jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności.

- Ta forma odbywania kary sprawdziła się w praktyce, a obecne możliwości techniczne dozoru elektronicznego pozwalają zdalnie kontrolować miejsca pobytu osoby skazanej. Dozór elektroniczny, oprócz mniejszych obciążeń budżetowych państwa, oznacza niższy poziom negatywnych konsekwencji wykonania kary niż przebywanie skazanych w zamkniętym zakładzie karnym - wskazano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości przekazywali kilka dni temu na konferencji prasowej, że SDE jest skutecznym narzędziem i znacznie tańszym od pobytu skazanego w więzieniu. Koszt SDE, jak podano, to ok. 331 zł miesięcznie, a pobyt w zakładzie zamkniętym - ok. 3100 zł miesięcznie.

Przygotowywane są zmiany w wysokości opłat sądowych. Zobacz.

Dozór elektroniczny, jak podkreślono w komunikacie, umożliwia skazanemu wykonywanie pracy lub kontynuowanie nauki, przede wszystkim jednak pozwala zachować więzy rodzinne i relacje społeczne.

W komunikacie podano, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2015 r. w 6052 sprawach orzeczono wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Po zmianie przepisów dotyczących systemu dozoru elektronicznego, od 1 lipca 2015 r. do 18 stycznia 2016 r. orzeczono 29 kar ograniczenia wolności wykonywanych w systemie dozoru elektronicznego.

"Dane te pokazują, że poprzednia nowelizacja przepisów zlikwidowała sprawnie działający system dozoru elektronicznego, który będzie mógł być ponownie wykorzystywany przez polskie sądy w sposób efektywny" - oceniono.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Rząd i minister Zbigniew Ziobro przygotowują zmiany w elektronicznym dozorze skazanych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!