"Rząd do żłobka". Protest rodziców w Warszawie

"Rząd do żłobka". Protest rodziców w Warszawie
Postulaty protestujących to: ustalenie, że jedna opiekunka może dobrze opiekować się maksymalnie 5 dzieci; określenie, że maksymalna liczba dzieci w grupie to 25 oraz utrzymanie konieczności posiadania dwóch pomieszczeń do prowadzenia placówki (fot. commons.wikimedia.org)

Protestujący w stolicy pod hasłem "Rząd do żłobka", opiekunowie i rodzice krytycznie oceniający zmiany, jakie objąć mają opiekę nad małymi dziećmi, złożyli petycje w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

• MRPiPS zapewnia, że dzięki zaproponowanym zmianom w tzw. ustawie żłobkowej przybędzie nowych placówek opieki i miejsc w już istniejących.

• Ministerstwo podkreśla, że w projekcie nowelizacji dużą wagę przywiązano do kwestii bezpieczeństwa i poprawy warunków przebywania maluchów w żłobkach.

• Protestujący postulowali o ustalenie jednakowych przepisów i wymogów niezbędnych do założenia żłobka i klubu dziecięcego, utrzymania standardów zatrudniania nowych pracowników oraz określenie obowiązków opiekunek.

Resort zapewnia, że bezpieczeństwo maluchów będzie zagwarantowane.

Protest dotyczył proponowanych zmian w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, które - zdaniem organizatorów - będą zagrażały bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi małego dziecka powierzanemu opiece w żłobku.

Manifestacja wyruszyła z pl. Defilad, przeszła do siedziby Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a stamtąd przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów; w obu miejscach przekazano petycję.

"Trzeba odnotować fakt, że zostałyśmy przyjęte w obu miejscach - w kancelarii premiera i w ministerstwie. To jest wyraz szacunku dla nas. W obu miejscach przedstawicielem był Bartosz Marczuk" - powiedziała organizatorka protestu Agata Bartosik. Podkreślała, że opiekunki czują się oszukane, bo w projektowanej ustawie nie zostały uwzględnione żadne z przedstawianych przez nie postulatów.

Postulaty protestujących to: ustalenie, że jedna opiekunka może dobrze opiekować się maksymalnie 5 dzieci; określenie, że maksymalna liczba dzieci w grupie to 25 oraz utrzymanie konieczności posiadania dwóch pomieszczeń do prowadzenia placówki. Wśród oczekiwań jest także ustalenie jednakowych przepisów i wymogów niezbędnych do założenia żłobka i klubu dziecięcego, utrzymania standardów zatrudniania nowych pracowników oraz określenie obowiązków opiekunek.

"W poniedziałek odbędzie się Rada Dialogu Społecznego, zobaczymy, co się zadzieje" - powiedziała Bartosik.

Uczestnicy, jako symbol protestu, mieli ze sobą smoczki - prawdziwe, ale także wykonane np. z papieru i materiału. Wśród manifestujących były osoby m.in. z Warszawy, Wrocławia, Białegostoku i Olsztyna. Na transparentach, które trzymali przeczytać można było: "Nie dla kołchozu w żłobkach", "Chcemy wychowywać, a nie przechowywać", "Opieka, wychowanie a nie sprzątanie", "Żłobek to nie przechowalnia, walczymy o godne warunki dla nas i naszych dzieci" oraz "Dzieci to nie pudełka".

Wśród haseł widniały także: "więcej dzieci na głowę, a pensje głodowe", "żłobki to nie magazyn", "nie puszkujcie naszych dzieci" oraz "dobre warunki pracy opiekunki = dobre warunki opieki nad dziećmi". Skandowano m.in. "opiekunka to nie robot". "Liczy się bezpieczeństwo dzieci" - podkreślali organizatorzy manifestacji. "Nie zgadzamy się na zabieranie sypialni", "Żłobki nie są z gumy" - podkreślali manifestujący.

Pod koniec kwietnia resort rodziny, pracy i polityki społecznej skierował do konsultacji projekt nowelizacji niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin - zaproponowane w nim rozwiązania są efektem przeglądu systemu wsparcia rodzin, do którego zobowiązała rząd ustawa wprowadzająca program "Rodzina 500 plus". W projekcie zaproponowano m.in. zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Rząd do żłobka". Protest rodziców w Warszawie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!