Rząd 5 września m.in. o e-fakturach i zmianach w przepisach w związku z ASF

Rząd 5 września m.in. o e-fakturach i zmianach w przepisach w związku z ASF
Fot. wikipedia.org

• Rząd na poniedziałkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem, który ma upowszechnić faktury elektroniczne w zamówieniach publicznych.
• Omówi też, powstałą w związku z przypadkami ASF, propozycję resortu rolnictwa zmierzającą do ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Przygotowany przez resort rolnictwa projekt zakłada zmiany przepisów w 6 ustawach, które umożliwić mają skuteczniejszą walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF) - uszczelniony ma zostać m.in. system identyfikacji i rejestracji zwierząt, który będzie obejmował także handlarzy trzodą - umożliwić ma to śledzenie przewozu zwierząt.

Jedną z najważniejszych proponowanych zmian jest konieczność rejestracji prosięcia do 30 dni od jego urodzenia, ponadto każda sprzedaż będzie musiała być w ciągu doby odnotowywana w rejestrze. Dotyczy to także sytuacji, gdy zwierzę padnie. Zwierzęta, które zostały kupione z innego gospodarstwa, będą dodatkowe znakowane numerem gospodarstwa, które dokonało zakupu.

Ponadto zwiększane zostają uprawnienia powiatowych lekarzy weterynarii. Najwięcej proponowanych zmian dotyczy ustawy o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Chodzi m.in. o umożliwienie powiatowym lekarzom weterynarii nakazania odstrzału dzików. Będzie on też mógł nakazać rolnikowi wprowadzenie właściwej bioasekuracji gospodarstwa, lub - jeżeli rolnik nie spełni tych wymogów - nakazać likwidację hodowli świń, bez odszkodowania.

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech mówiła na niedawnej konferencji prasowej, że nowe przepisy mają dać możliwość wypłacenia rolnikowi odszkodowania za likwidację stada świń poza strefą zagrożoną (gdzie powstały ogniska choroby) na polecenie służb weterynaryjnych.

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 roku. W ubiegłym roku choroba dotyczyła głównie dzików, wirusa też wykryto w trzech małych gospodarstwach rolnych. Od końca lipca tego roku odnotowano już 15 przypadków wirusa w gospodarstwach. W sumie dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo podlaskie, pojawiła się w gospodarstwach rolnych w województwie lubelskim i mazowieckim.

Rząd przygotował także inny projekt ustawy, związany z ASF - zakłada on m.in. wykup od rolników ze stref z ograniczeniami świń i przerobienie ich na konserwy. W pierwszym okresie planowany jest skup ok. 100 tys. zwierząt. W strefach, w których wprowadzono restrykcje w związku z ASF, jest ok. 600 tys. sztuk trzody chlewnej. Ten projekt rząd ma zatwierdzić projekt w trybie obiegowym.

Elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych

Na poniedziałkowym posiedzeniu ministrowie zajmą się projektem założeń do ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, który powstał w Ministerstwie Rozwoju.

Projektowane przepisy przewidują w pierwszym kroku wprowadzenie obowiązku przyjmowania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych przez zamawiających oraz możliwość wystawiania takich faktur przez wykonawców zamówień publicznych. Po dwóch latach od wejścia w życie przepisów obowiązek ten ma objąć obie strony.

E-faktury ustrukturyzowane pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych. Sensem ich wprowadzenia jest wyeliminowanie udziału ręcznego wprowadzania danych do systemu, co jest konieczne przy dokumentach papierowych i innych formach e-faktur, np. w postaci obrazu graficznego.

Nowe przepisy miałyby wprowadzić również m.in. możliwość elektronicznego przetwarzania dokumentów, związanych z realizacją zamówień publicznych, w tym szczególnie: faktury korygującej, noty księgowej, zamówienia, potwierdzenia dostawy, protokołu zdawczo-odbiorczego.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd 5 września m.in. o e-fakturach i zmianach w przepisach w związku z ASF

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!