Ruszył program edukacyjny o polskim rządzie emigracyjnym

Ruszył program edukacyjny o polskim rządzie emigracyjnym
Anna Maria Anders zaingurowała program "Rzeczpospolita Polska 1939-1990 Polskie Państwo Emigracyjne" (fot. twitter/PiS)

• Program Historyczno-Edukacyjny "Rzeczpospolita Polska 1939-1990 Polskie Państwo Emigracyjne", w ramach którego przez rok w polskich szkołach odbywać się będą zajęcia poświęcone działalności emigracyjnego rządu RP, zainaugurowano w środę w Warszawie.
• Patronat nad programem "Rzeczpospolita Polska 1939-1990" objął prezes PiS Jarosław Kaczyński.
• Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie działał w latach 1939-1990 i był legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej.

Otwieramy dzisiaj roczny program edukacyjny. Chcemy wspólnie - z udziałem kilku instytucji i środowisk, którym bliska jest pamięć o naszej przeszłości zrealizować program, który przybliży młodzieży - licealnej i gimnazjalnej z różnych stron kraju - postaci zasłużonych dla Polski ludzi, którzy żyli i działali poza krajem. To bardzo słabo znana część naszej historii" - mówiła Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i senator, która jest przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego programu.

Patronat nad programem "Rzeczpospolita Polska 1939-1990" objął prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W ramach programu odbywać się będą spotkania w szkołach, wystawy i prelekcje poświęcone funkcjonowaniu polskiego rządu na emigracji i przypominające, jak wielką rolę odegrały jego działania w utrzymaniu ciągłości tradycji II RP.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie działał w latach 1939-1990 i był legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej, zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 i okupacji całego terytorium Polski przez agresorów. Siedzibą rządu był Paryż, później Angers (na zasadzie eksterytorialności), a od końca czerwca 1940 (kapitulacji Francji) - Londyn. Władze RP na uchodźstwie zakończyły działanie po wyborze i zaprzysiężeniu Lecha Wałęsy na prezydenta Polski i przekazaniu mu insygniów prezydenckich przez prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.

Podczas środowego spotkania odbyła się też promocja książki Jerzego Stypułkowskiego "Wierni przysiędze. Dramat żołnierzy Armii Andersa". Wspomnienia Jerzego Stypułkowskiego nie doczekały się do tej pory krajowego wydania i są nieznane polskiemu czytelnikowi. "To publikacja fundamentalna dla upowszechnienia tradycji walk o niepodległość Polski oraz dla zachowania pamięci ofiar wojny i okresu powojennego" - mówiła Anna Maria Anders.

Podpułkownik Jerzy Stypułkowski, żołnierz Kampanii Wrześnio­wej, więzień obozów jenieckich i łagrów sowieckich przeszedł cały szlak bojowy armii generała Andersa, by na koniec opisać tragiczny los polskich żołnierzy zmuszonych do pozostania na emigracji. Oprócz wspomnień własnych autora książka zawiera również relacje z takich źródeł jak: relacja pisemna gen. Zygmunta Szyszko-Bohusza i wspomnienia Władysława Andersa. Książkę opublikował wydawnictwo Editions Spotkania.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!