XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rozpoczęło się posiedzenie rządu

Rozpoczęło się posiedzenie rządu
Ministrowie omówią m.in. projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który zakłada wprowadzenie tzw. podstawowego rachunku płatniczego (fot.:twitter.com/PremierRP)

Wprowadzenie prostego w obsłudze tzw. podstawowego rachunku płatniczego, utworzenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, zasady podziału korzyści wynikających z wykorzystywania zasobów genetycznych - tymi kwestiami ma zająć się rząd na rozpoczętym po południu posiedzeniu.

Ministrowie omówią m.in. projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, który zakłada wprowadzenie tzw. podstawowego rachunku płatniczego - celem tego rozwiązania jest doprowadzenie do rozwoju obrotu bezgotówkowego i zmniejszenia wykluczenia finansowego m.in. osób starszych.

Projekt nowelizacji jest wypełnieniem dyrektywy unijnej z 2014 roku. Wprowadza przepisy, które zapewniają konsumentom dostęp do podstawowego rachunku płatniczego oraz do podstawowych usług płatniczych powiązanych z tym rachunkiem.

Usługi związane z takim rachunkiem będą przeznaczone dla osób niekorzystających dotychczas z rachunku w banku lub w SKOK. Proponuje się wprowadzenie miesięcznego limitu 10 bezpłatnych transakcji realizowanych za pomocą polecenia przelewu, wliczając w to zlecenia stałe; powyżej tego limitu - zgodnie z projektem - dostawca usług płatniczych będzie mógł pobierać od konsumenta opłatę za realizację transakcji polecenia przelewu.

W myśl projektu, "wszyscy dostawcy usług płatniczych świadczący usługi prowadzenia rachunku płatniczego będą oferować jasną, szybką i bezpieczną procedurę przenoszenia rachunków płatniczych oraz usług powiązanych z tymi rachunkami".

Czytaj też: Prezydent apeluje, by nie podgrzewać politycznych sporów

Projekt reguluje także funkcjonowanie stron internetowych, które w "jasny, zwięzły oraz kompletny sposób" mają przedstawiać informacje o rachunkach płatniczych, oferowanych przez różnych dostawców. Ci ostatni będą też mieli obowiązek przekazywania, na prośbę konsumenta, informacji o opłatach pobieranych za usługę prowadzenia rachunku.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się także projektem zmian w ustawie o usługach turystycznych, ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i o Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Proponowane rozwiązania mają służyć lepszemu zabezpieczyć klientów przed niewypłacalnością touroperatorów.

Autor projektu - resort sportu i turystyki - podkreśla, że w związku ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego, zmniejszyło się zainteresowanie wyjazdami do Turcji, Egiptu i Tunezji, a to pociąga za sobą większe zagrożenie dla płynności finansowej, a więc i większe ryzyko niewypłacalności biur podróży, które oferowały wyjazdy w te bardzo popularne dotąd kierunki.

W związku z tym projekt wprowadza do sytemu ubezpieczeń biur podróży dodatkowy mechanizm - Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG),

Obecnie biura - w ramach tzw. I filara zabezpieczeń klientów - muszą zapewnić koszty powrotu klientów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu w przypadku, gdy wbrew obowiązkowi nie zapewnią tego powrotu; zapewnić zwrot wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę, kiedy z przyczyn dotyczących biura podróży oraz osób, które działają w jego imieniu impreza turystyczna nie zostanie zrealizowana oraz zwrócić część wpłat za tą część imprezy turystycznej, jaka nie zostanie zrealizowana. Dlatego muszą mieć umowy gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej czy umowy ubezpieczenia na rzecz klientów, które mają to gwarantować.

Zgodnie z projektem TFG będzie rezerwą finansową, uzupełnieniem dla tego funkcjonującego już I filara. TFG będzie utrzymywany ze składek biur podróży. Ich wysokość zostanie określona w rozporządzeniu i wynikać będzie m.in. z rodzaju wykonywanej działalności przez touroperatorów, czy poziomu ryzyka związanego z destynacją - składki jakie biura podróży wpłacą na TFG będą wynosić do 30 zł od każdego klienta.

Dysponentami I i II filara zabezpieczeń klientów przed niewypłacalnością biur podróży będą marszałkowie województw.

Ponadto rząd zajmie się projektem ustawy o dostępie do zasobów genetycznych. Wdraża on do polskiego prawa międzynarodowe regulacje, których celem jest równy i sprawiedliwy podział korzyści wynikających z wykorzystywania zasobów genetycznych.

Czytaj: PiS broni reformy skarbówki i służby celnej: Zwolnień nie będzie

Polska jest stroną międzynarodowej Konwencji o różnorodności biologicznej z 1992 r. Cele tej konwencji uszczegółowiono w 2010 r., poprzez przyjęcie Protokołu z Nagoi. Polska podpisała go we wrześniu 2011 r. Protokół z Nagoi stworzył system, który ma zapewnić, że kraje dostarczające zasoby genetyczne (roślin, zwierząt, mikroorganizmów), będą mogły czerpać korzyści - finansowe i niefinansowe - z nowego sposobu wykorzystania tych zasobów.

Ma on także zapobiegać praktykom bogacenia się kosztem krajów o wysokiej bioróżnorodności biologicznej. Dostawcami zasobów genetycznych są bowiem przede wszystkim kraje rozwijające się, natomiast biorcami - głównie duże międzynarodowe koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne.

Wdrożenie Protokołu przez UE reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2014 r. oraz rozporządzenie KE z 2015 r. Za łamanie przepisów unijnego rozrządzenia przewidziane są kary, za wykorzystywania zasobów genetycznych bez zezwolenia, nawet do 100 tys. zł.

Projekt ustawy, którym zajmie się rząd, określa zadania i właściwość organów administracji publicznej, zasady i tryb kontroli uzyskania, posiadania i wykorzystania zasobów genetycznych oraz zasady odpowiedzialności za naruszenie przepisów tego rozporządzenia.

W porządku wtorkowego posiedzenia rządu jest też projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zgłoszenie kandydatury Polski i Miasta Łodzi do organizacji Międzynarodowej Wystawy EXPO 2022.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozpoczęło się posiedzenie rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!