XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rozpoczęło się posiedzenie rządu

Rozpoczęło się posiedzenie rządu
Przed godz. 14. rozpoczęło się posiedzenie Rady Ministrów. (fot. twitter/Kancelaria Premiera)

• Przed godz. 14. rozpoczęło się posiedzenie Rady Ministrów.
• Rząd zajmie się projektem noweli Kodeksu pracy ws. ochrony w pracy kobiet w ciąży i karmiących matek, a także propozycjami zmian w oznaczeniach produktów mającymi na celu ochronę zarejestrowanych produktów regionalnych.

Rozpoczęcie obrad opóźniło się w związku z posiedzeniem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które zostało zwołane po zamachach na lotnisku i w metrze w Brukseli. Na początku posiedzenia rząd uczcił minutą ciszy pamięć ofiar zamachów.

Projekt zmian w Kodeksie pracy, którym zajmą się ministrowie, służy harmonizacji polskiego prawa z przepisami UE o równości szans i traktowania kobiet i mężczyzn w pracy.

Obecnie - zgodnie z Kodeksem pracy - nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Projektowana nowelizacja zakłada, że kobiety w ciąży i matki karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie.

W projekcie proponuje się również doprecyzowanie upoważnienia dla rządu do określenia w rozporządzeniu wykazu obejmującego prace mogące mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Wiążą się one - według propozycji MRPiPS - z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów. Brane pod uwagę mają być też sposób i warunki wykonywania tych prac, z uwzględnieniem rodzajów czynników środowiska pracy i poziomu ich występowania.

Czytaj też: Prezydent podpisał specustawę w związku ze szczytem NATO

Ponadto rząd omówi projekt zmian w ustawie o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych, które mają się przyczynić do skuteczniejszej ochrony zarejestrowanych produktów regionalnych.

Przygotowany przez resort rolnictwa projekt ma na celu wzmocnienie systemu kontroli i nadzoru nad prawidłowym stosowaniem nazw produktów zarejestrowanych w UE jako: chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne i gwarantowane tradycyjne specjalności.

Wzmocniony ma być także system nadzoru nad jednostkami certyfikującymi upoważnionymi do kontrolowania i cofania certyfikatów zgodności. Będzie również możliwość kontroli u producentów, którzy sprzedają produkty wyprodukowane niezgodnie z zarejestrowaną specyfikacją pod zarejestrowanymi nazwami lub nazwami odwołującymi się do nich.

Z kolei projekt ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, który określa warunki zatrudnienia w Polsce pracowników delegowanych tutaj z innych państw UE. Zakłada, że delegujący pracownika do Polski zapewnia mu m.in. warunki zatrudnienia, które są nie mniej korzystne niż określone w naszym Kodeksie pracy normy i wymiaru czasu pracy, okresy dobowego i tygodniowego odpoczynku, wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Nie niższe od minimalnego musi być też wynagrodzenie za pracę. Zachowane muszą być również zasady wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Delegujący musi też zapewnić przewidziane w polskim prawie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, równego traktowania i braku dyskryminacji w zatrudnieniu.

Rada Ministrów zajmie się również projektem zmian w rozporządzeniu regulującym zasady wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

Ponadto ministrowie w drodze uchwały prawdopodobnie powołają komisarza generalnego sekcji polskiej Międzynarodowej Wystawy EXPO 2017 w stolicy Kazachstanu.

W porządku obrad Rady Ministrów znalazł się również projekt zmian w uchwale w sprawie przygotowania i wdrożenia inicjatywy "Obywatel". Jej celem jest ułatwienie obywatelom kontaktu z administracją. W ramach tej inicjatywy w połowie zeszłego roku uruchomiono serwis informacyjny obywatel.gov.pl dostarczający m.in. opisy najpopularniejszych usług, jakie administracja świadczy obywatelom.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozpoczęło się posiedzenie rządu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!