REKLAMA

Resort infrastruktury powołał Radę Ekspertów. Chce zmienić przepisy dot. budowy dróg

  • Autor: PAP
  • 13 lipca 2016 17:17
Resort infrastruktury powołał Radę Ekspertów. Chce zmienić przepisy dot. budowy dróg Pracami Rady pokierują dwie współprzewodniczące: Barbara Dziedziuchowicz z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa oraz zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Stępień-Pilipczuk. (Fot. Twitter/Min. Infrastruktury)

Uproszczenie przepisów przy budowie dróg, dzięki którym sprawniej będą mogły być realizowane inwestycje infrastrukturalne to jedno z zadań powołanej w środę (13 lipca) przy ministrze infrastruktury i budownictwa Rady Ekspertów.

- Naszym celem jest, aby budownictwo drogowe w Polsce było dziedziną, która będzie się rozwijać, aby dawała zatrudnienie pracownikom, dobre drogi dla komunikacji i gospodarki. Chcemy, aby koszty budowy dróg, przy zachowaniu parametrów jakościowych i użytkowych, były niższe - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, który w środę (13 lipca) wręczył nominacje członkom Rady.

Jak wskazał główne zadania Rady to wypracowanie wzoru umowy na realizację zamówienia publicznego w zakresie dróg publicznych, wytycznych dot. sporządzania opisów przedmiotu zamówienia publicznego w zakresie dróg publicznych, wytycznych dotyczących prowadzenia postępowań przetargowych w zakresie dróg publicznych.

Szmit podkreślił, że powołując Radę resort chciał wykorzystać własne doświadczenia, a także potencjał polskiej branży drogowej, które "wsparłyby ministerstwo swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem" przy budowie dróg.

Wiceszef resortu infrastruktury poinformował, że pracami Rady pokierują dwie współprzewodniczące: Barbara Dziedziuchowicz z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa oraz zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Stępień-Pilipczuk.

- Zgadzamy się z tym, że trzeba coś zmienić, żeby strony przy realizacji kontraktów drogowych miały takie same prawa. W związku z tym te pierwsze zadania, które ma Rada, są bardzo ważne - powiedziała Iwona Stępień-Pilipczuk.

- Od lat zabiegaliśmy o to, żeby był możliwy pełny dialog zamawiających z wykonawcami. Bardzo ważne jest, że w Radzie zasiadają przedstawiciele wszystkich stron, zamawiających, wykonawców i strony społecznej. Mam nadzieję, że uda nam się wypracować rozwiązania, które przełożą się na poprawę funkcjonowania całego rynku budownictwa drogowego - podkreśliła Barbara Dziedziuchowicz.

Jak mówił wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, Rada Ekspertów docelowo miałaby się przekształcić w Narodowe Forum Kontraktowe.

- Rada Ekspertów to będzie pole doświadczalne, na ile uda się wypracować wspólne rozwiązania. Jeżeli uda się zbudować zaufanie i rozwiązać te wszystkie narosłe przez lata problemy (...) to czekam tylko na sygnał, kiedy środowisko będzie gotowe, żeby podjąć decyzje ws. Narodowego Forum Kontraktowego - mówił wiceminister.

Jak mówił wiceszef resortu, życzyłby sobie, by wypracowane przez Radę rozwiązania mogły być wykorzystane przy ogłoszeniu nowych przetargów na budowę dróg, które ma nastąpić jesienią.

W skład Rady Ekspertów wchodzi 28 przedstawicieli zarządców dróg publicznych, branży drogowej oraz strony społecznej, powoływanych przez ministra właściwego do spraw transportu. Członkom Rady nie przysługuje wynagrodzenie.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA