XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Reprywatyzacja, Sebastian Kaleta: Sądy przywracają życie zmarłym po wojnie osobom

Reprywatyzacja, Sebastian Kaleta: Sądy przywracają życie zmarłym po wojnie osobom
Sebastian Kaleta (fot.facebook.com/sjkaleta)

Sprawa kamienicy przy Łochowskiej 38 w Warszawie to przykład, w jak absurdalny sposób miasto może się wyzbyć kamienicy, gdzie mieszkają mieszkańcy wynajmujący lokale komunalne, a jednocześnie sądy bezrefleksyjnie przywracają życie zmarłym po wojnie osobom - ocenił członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta, mówiąc o tzw. reprywatyzacji "na ducha".

  • We wtorek (16 stycznia) komisja weryfikacyjna zbada reprywatyzację kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze-Północ.
  • Sprawa kamienicy przy Łochowskiej 38 w Warszawie to jeden z najbardziej jaskrawych przykładów dzikiej reprywatyzacji, w której sądy "przywracają życie" zmarłym po wojnie osobom - powiedział Kaleta.
  • Pan Józef Pawlak, urodzony w 1883 r., w 2009 r. cudownie odnalazł się w aktach sądowych, przyznano mu kuratora, by mógł zakończyć proces reprywatyzacyjny kamienicy, następnie w 2015 r. sąd wyraził zgodę, by tą kamienicą w imieniu Józefa Pawlaka obracać - dodał.

We wtorek komisja weryfikacyjna zbada reprywatyzację kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 na warszawskiej Pradze-Północ. Według doniesień medialnych 9 grudnia 2011 r. ówczesny zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R. wydał decyzję o zwrocie budynku przy Łochowskiej, mimo że połowę praw do niej miał Józef Pawlak, który urodził się w 1883 r., czyli w 2011 r. miałby 128 lat. Ostatecznie jednak nie doszło do wydania budynku.

"Jest to jeden z dotychczas znanych, najbardziej jaskrawych przykładów dzikiej reprywatyzacji, pokazujących, w jak absurdalny sposób miasto może się wyzbyć kamienicy, gdzie mieszkają mieszkańcy wynajmujący lokale komunalne, a jednocześnie sądy bezrefleksyjnie przywracają życie zmarłym po wojnie osobom" - mówił o sprawie Kaleta w Polskim Radiu 24.

Czytaj też: Nowy przepis pozwoli doprowadzić świadka na komisję weryfikacyjną

"Sprawa Łochowskiej 38 to sprawa, w której pan Józef Pawlak, urodzony w 1883 r., w 2009 r. cudownie odnalazł się w aktach sądowych, przyznano mu kuratora, by mógł zakończyć proces reprywatyzacyjny kamienicy, następnie w 2015 r. sąd wyraził zgodę, by tą kamienicą w imieniu Józefa Pawlaka obracać" - zauważył Kaleta. "Słynny BGN z ratusza wysłał dokumenty, aby oddać kamienicę, pan Wojciech Zabłocki (burmistrz dzielnicy Praga-Północ) ze swoimi współpracownikami uznał, ze coś jest nie tak, że trzeba sprawdzić status pana Pawlaka, złożył zawiadomienie do prokuratury i okazało się, że pan Pawlak zmarł w 1949 r." - podkreślił Kaleta.

Jak dodał, radcowie ratusza pokazywali urzędnikom BGN, jak reprywatyzować "na kuratorów". "Była taka instrukcja, można powiedzieć, która powstała w 2009 r. i która informowała urzędników, jak prawidłowo przeprowadzić proces reprywatyzacji z kuratorem" - mówił.

Czytaj też: Dawni właściciele majątków ziemskich chcą nowego projektu ustawy reprywatyzacyjnej

Dodał, że w sprawie Łochowskiej 38 nikt nie próbował sprawdzić, w którym roku urodził się Pawlak.

"Co jest istotne, jest orzecznictwo Sądu Najwyższego, które wskazuje, że jeśli jest ktoś w bardzo zaawansowanym wieku, takiego kuratora nie powinno się przyznawać. Powinno się skupić na poszukiwaniu tej osoby, a jeśli poszukiwania są bezskuteczne, należy wdrożyć przepis z art. 29 kodeksu cywilnego, czyli procedurę uznania za zmarłego" - zaznaczył Kaleta.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Reprywatyzacja, Sebastian Kaleta: Sądy przywracają życie zmarłym po wojnie osobom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!