XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Reprywatyzacja: Schetyna namawia do opuszczenia referendum odwoławczego w Warszawie

Reprywatyzacja: Schetyna namawia do opuszczenia referendum odwoławczego w Warszawie
Lider PO zapowiedział, że Platforma będzie zniechęcać do udziału w referendum odwoławczym, gdyby do takiego doszło w Warszawie. (fot.:facebook.com/G.Schetyna)

• Lider PO zapowiada, że gdyby doszło do referendum w Warszawie nad odwołaniem prezydent PO, będzie zniechęcać do udziału.
• Grzegorz Schetyna skomentował wprowadzenie komisarza w warszawskiej PO jako normalną decyzję. Andrzej Halicki będzie komisarzem za Hannę Gronkiewicz-Waltz do wyborów władz regionów w partii w przyszłym roku.
• Schetynę cieszy też dobre przyjęcie w Sejmie propozycji reprywatyzacyjnej ustawy autorstwa PO.
• Polityk zdystansował się też od pytania o immunitet szefa NIK. Do Sejmu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu Krzysztofa Kwiatkowskiego.

W Polskim Radio, w piątek (9 września) Grzegorz Schetyna mówił o sytuacji w Warszawie. Po zarządzie PO, który zebrał się w czwartek, Hanna Gronkiewicz-Waltz zrezygnowała z funkcji wiceszefowej partii, a struktury partii przeszły pod zarząd komisaryczny. Komisarzem został poseł PO Andrzej Halicki.

- Prezydent Gronkiewicz-Waltz pokazuje swoją determinację w sprawie wyjaśnienia reprywatyzacji - przekonywał Schetyna, który argumentował, że rezygnacja polityk z funkcji wiceszefowej PO jest właśnie podyktowana jej chęcią wyjaśnienia sytuacji w warszawskim Ratuszu.

Zapytany o referendum odwoławcze, które w Warszawie organizują środowiska miejskie, Schetyna wątpi, by się udało.

- Ja, inaczej niż PiS jestem zwolennikami wygrywania wyborów w miastach i gminach - zaczynał wypowiedź Schetyna. - Zobaczymy czy uda się zebrać podpisy pod wnioskiem referendalnym. Lepiej nie uczestniczyć w takim referendum, żeby nie budować wymaganej frekwencji - mówił polityk. - Liczę, że Warszawiacy docenią Hannę Gronkiewicz-Waltz i będą ją dalej wspierać.

By odwołać w referendum prezydenta, burmistrza lub wójta w głosowaniu referendalnym musi wziąć udział minimum 3/5 liczby głosujących w wyborach samorządowych, które powołały odwoływanego na urząd.

Polityk dementował też jakoby naciskał na prezydent Warszawy, by oddała funkcję wiceprzewodniczącej PO, ani by dymisjonowała zastępców. - Nie. Nie nakłaniałem Hanny Gronkiewicz-Waltz do dymisjonowania jej wiceprezydentów.

Komisarz Halicki w Warszawie

Kolejnym efektem zmian po czwartkowym zarządzie PO jest wprowadzenie zarządu komisarycznego w warszawskich strukturach Platformy. To kolejny, po Dolnym Śląsku region zarządzany przez komisarza w tej partii.

- To tylko efekt ustąpienia prezydent Warszawy - przekonywał Schetyna, który jako szef PO wyznaczył komisarza. - Komisarz ma tylko przygotować struktury do wyborów w przyszłym roku.

Warszawską PO od czwartku (8 września) kieruje Andrzej Halicki.

Ustawa reprywatyzacyjna PO

W Sejmie znalazł się projekt ustawy autorstwa klubu PO o reprywatyzacji.

Partia nie proponuje w nim zwrotu kamienic z lokatorami. To jeden z kluczowych mankamentów sytuacji w Warszawie. - Zaprosiliśmy wszystkie kluby do wsparcia w tym temacie - mówił Schetyna. - Pierwsze sygnały są pozytywne, także ze strony partii rządzącej.

Schetyna jest zdania, że powinno zależećń całej klasie politycznej na uporządkowaniu sprawy reprywatyzacji.

Prokuratura ściga szefa NIK

W konkluzji rozmowy Schetynę zapytano o przygotowywany wniosek prokuratury do Sejmu. Śledczy chcą pociągnąć do odpowiedzialności karnej szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. Miał on ustawiać konkursy na szefów delegatur NIK.

- Zobaczymy, jakie będzie uzasadnienie wniosku prokuratury - dystansował się od odpowiedzi Schetyna na pytanie, czy PO poprze wniosek. - Tu jest dużo niedopowiedzeń.

Lider PO argumentował, że NIK jest ważną i niezależną instytucją, kluczowym elementem systemu kontroli władzy.

Czytaj: Oceniają dymisje w warszawskim ratuszu

- (Ten wniosek - red.) wykracza poza normy państwa demokratycznego - powiedział w końcu Schetyna. Po czym przypomniał, że Kwiatkowski był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie PO. To miało miejsce, gdy jeszcze te funkowej były połączone, potem PO ustawowo je rozdzieliła.

Schetynę martwi, że prokuratura, obecnie podporządkowana ministrowi sprawiedliwości ponownie przez PiS, ściga szefa NIK.

- NIK musi mieć podstawy by skutecznie kontrolować i każda władza polityczna musi to rozumieć - kończył Schetyna.

Krzysztof Kwiatkowski jest szefem NIK od 2013 roku. Wcześniej był politykiem PO, ministrem w rządzie Donalda Tuska.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Reprywatyzacja: Schetyna namawia do opuszczenia referendum odwoławczego w Warszawie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!