XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Reprywatyzacja, Michał Dworczyk: Państwo jeżeli chce może działać sprawnie

Reprywatyzacja, Michał Dworczyk: Państwo jeżeli chce może działać sprawnie
Komisja weryfikacyjna jest przykładem tego, iż można przełamać "imposybilizm" - powiedział Dworczyk (Michał Dworczyk, fot.mon.gov.pl)

Do niedawna słyszeliśmy, że nic nie da się zrobić w sprawie tzw. reprywatyzacji warszawskiej.. Komisja weryfikacyjna pokazuje, że państwo, jeżeli chce, może sprawnie działać i przywracać elementarną sprawiedliwość - powiedział wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

• W poniedziałek (18 września) rozpoczęło się posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w sprawie nieruchomości przy ul. Poznańskiej 14.

• Komisja weryfikacyjna jest przykładem tego, iż można przełamać "imposybilizm" - powiedział Dworczyk.

• Z kolei Paweł Rabiej podkreślił, że kluczową sprawą w decyzji komisji ws. nieruchomości przy ul. Poznańskiej jest ujęcie interesu mieszkańców.

W poniedziałek o godz. 10.00 rozpoczęło się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w sprawie nieruchomości przy ul. Poznańskiej 14.

Czytaj też: Wójcik: Komisja weryfikacyjna odkryła wszystkie patologie

Wiceminister był pytany w poniedziałek w TVP Info o kwestie związane z działalnością komisji weryfikacyjnej. Dworczyk podkreślił, że komisja jest przykładem tego, iż można przełamać "imposybilizm". "Do niedawna słyszeliśmy, że nic nie da się zrobić w sprawie tzw. reprywatyzacji warszawskiej, że przecież są akty notarialne, księgi wieczyste, że tutaj państwo, co najwyżej, może rozłożyć ręce i, jeśli byłby jakieś nieprawidłowości, to współczuć poszkodowanym. Komisja (...) pokazuje i jest dowodem na to, że państwo, jeżeli chce, może sprawnie działać, przywracać elementarną sprawiedliwość i za to należą się wszystkim członkom podziękowania" - powiedział.

Z kolei członek komisji z ramienia Nowoczesnej Paweł Rabiej podkreślił w TVP Info, że kluczową sprawą w decyzji komisji ws. nieruchomości przy ul. Poznańskiej jest ujęcie interesu mieszkańców. "W tej akurat kamienicy byli oni prześladowani. Mieli podnoszone czynsze. To było najbardziej smutne, że te kamienice oddano razem z nimi" - ocenił.

Dodał, że prezydent Warszawy zaskoczyłaby go, gdyby pojawiła się na posiedzeniu komisji. "Myślę, że to był poważny błąd, że pani prezydent nie pojawiła się na jednym z pierwszych posiedzeń, bo teraz musi brnąć w te opowieści, że jest to teatr polityczny" - mówił. Zaznaczył, że nawet jeśli uznać, że komisja jest teatrem politycznym, to jest to "teatr o czymś". "O tym, że reprywatyzacja nie działała właściwie, o tym, że ludzi lądowali na bruku, i o tym, że miasto i pani prezydent osobiście nie dopełniła podstawowych obowiązków" - ocenił Rabiej.

Dziewięcioosobowa komisja - pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego - od początków czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. prawa do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do działki o przedwojennym adresie Chmielna 70 Januszowi Piecykowi, mec. Grzegorzowi Majewskiemu i Marzenie K. oraz o przyznaniu Maciejowi M. działki o przedwojennym adresie Sienna 29.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reprywatyzacja, Michał Dworczyk: Państwo jeżeli chce może działać sprawnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!