Reprywatyzacja: Kaczyński, Ziobro i Jaki zapowiedzieli komisję ds. reprywatyzacji

Reprywatyzacja: Kaczyński, Ziobro i Jaki zapowiedzieli komisję ds. reprywatyzacji
Lider PiS: Patologia reprywatyzacji była w całym kraju. (fot.:Piotr Drabik/flickr.com/CC BY 2.0)

• Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki zapowiedzieli komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Powstanie ona w resorcie sprawiedliwości.
• Nowe ciało będzie mogło zmieniać decyzje reprywatyzacyjne, będzie działać jawnie i ma na celu ścigać osoby, które nielegalnie wzbogaciły się na decyzjach reprywatyzacyjnych.
• Kaczyński przypomniał w tym zakresie również wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej we wtorek (18 października) zapowiedział, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotuje nowy projekt dotyczący reprywatyzacji. Powodem tego kroku jest sytuacja w stolicy i uchylanie się PO od odpowiedzialności. Kluczowym elementem nowej propozycji jest komisja weryfikacyjna, która zbada przeszłe decyzje reprywatyzacyjne.

- Projekt odnosi się do Warszawy, ale patologia w materii reprywatyzacji była w całym kraju - mówił podczas konferencji we wtorek (18 października) Kaczyński. Po czym podkreślił, co stoi na celu nowej inicjatywy. - Nie chodzi o odpowiedzialność karną. Chodzi o własność i nieuzasadnione, przemiany własnościowe w kraju.

Lider PiS podkreślił, że odpowiedzialność karną za zmiany w reprywatyzacji będą ponosić winni, ale w trybie przewidzianym przez kodeks karny i sądy.

Prawnicy a reprywatyzacja i Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Kaczyński zaznaczał, że temat reprywatyzacji pokazał, jak bardzo "korporacja prawnicza jest w tę kwestię zaangażowana". Przytoczył w argumentacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) dotyczący decyzji administracyjnych (a takimi są decyzje o zwrocie mienia).

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczy 156 art. paragrafów 1 i 2 Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Same przepisy już nieobowiązującą, ale były obiektem batalii w TK. - Te przepisy mówiły o tym, jak decyzja administracyjna podjęta, w każdym czasie mogła być uznana za legalną, nawet jeśli była podjęta z naruszeniem prawa.

Przepisy uznano za sprzeczne z Konstytucją RP.

Kaczyński podkreślił, że "Sejm wówczas z większością PO i PSL, wypowiadał się przeciwko  ostatecznej decyzji TK. Tym samym Kaczyński zasugerował, że PO i PSL osłaniały rozwiązania prawne korzystne dla osób zaangażowanych w proceder reprywatyzacyjny. - Sfera sądów w Polsce wymaga zmian strukturalnych i personalnych - konkludował lider PiS.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!