Rekomendacje po przeglądzie systemu emerytalnego trafiły do komitetu rady ministrów

Rekomendacje po przeglądzie systemu emerytalnego trafiły do komitetu rady ministrów
Wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki (fot.mpips.gov.pl)

• Rekomendacje po przeglądzie systemu emerytalnego trafiły do komitetu ekonomicznego rady ministrów - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.
• Nie ma tam kwestii budzących większe kontrowersje - podkreślił wiceszef resortu pracy.

Zieleniecki poinformował, że w przyszłym tygodniu rekomendacjami zajmie się komitet ekonomiczny rady ministrów. "Wyrazi on swoje stanowisko. Następnie sprawa zostanie przekazana, zgodnie z procedurami, do komitetu stałego rady ministrów i na posiedzenie rady ministrów" - wyjaśniał.

Zaznaczył, że na razie nie chce mówić o szczegółach rekomendacji po przeglądzie emerytalnym. Wiceminister zwrócił uwagę, że to druga wersja projektu rekomendacji, uwzględniająca zdania innych resortów oraz organizacji, które uczestniczyły w konsultacjach i będzie ona mogła ulec zmianom w trakcie prac komitetów i rady ministrów.

"Biorąc pod uwagę ten kształt, który wyszedł z naszego resortu, po konsultacjach międzyresortowych i po konsultacjach społecznych, nie ma tam kwestii budzących większe kontrowersje" - powiedział Zieleniecki. Wyraził nadzieję, że do końca tego roku uda się przyjąć rekomendacje przez rząd.

Od czerwca do września na zlecenie resortu rodziny ZUS przeprowadził 27 debat o możliwych zmianach w systemie emerytalnym. Zakład przygotował dwie publikacje - Zieloną Księgę - podsumowanie wypowiedzi podczas debat i Białą Księgę - rekomendacje proponowanych podczas przeglądu zmian.

Obie trafiły do resortu i na ich podstawie oraz własnych analiz, przygotowano propozycję stanowiska rządu w sprawie zmian w systemie emerytalnym. W połowie listopada MRPiPS przekazało ten projekt do konsultacji międzyresortowych i opinii społecznych.

Na początku grudnia szefowa resortu pracy Elżbieta Rafalska podkreśliła, że rekomendacje nie są propozycją rozwiązań ustawowych.

Zieleniecki nie chciał mówić o ostatecznym kształcie rekomendacji.

W pierwotnym projekcie w rozwiązaniach dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych, resort zaproponował, by rozważyć przekazanie środków pozostających jeszcze w OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD) "a kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS". Resorty rozwoju i finansów wyjaśniły, że pozostaje w mocy propozycja, by pozostające w OFE środki w 25 proc. trafiły na FRD, a 75 proc. do obecnego tzw. III filara ubezpieczeń - na indywidualne konta emerytalne.

Projekt zakładał, że spośród działań proponowanych w Białej Księdze "rozważenia wymagają": wprowadzenie zasady przechodzenia na emeryturę tylko raz w życiu - brak możliwości ponownego przeliczania emerytur oraz wprowadzenie reguły, że po osiągnięciu wieku emerytalnego nie będzie można uzyskać prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Do rozważenia - zdaniem resortu - było uzależnienie prawa do najniższego świadczenia po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego (60/65 lat), od opłacania składki - przynajmniej od płacy minimalnej - przez 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Resort wpisał też do pierwotnego projektu stanowiska, rozesłanego do konsultacji, proponowaną w Białej Księdze zasadę, że wypłata comiesięcznej emerytury przysługiwałaby osobom z przynajmniej pięcioletnim stażem pracy, i tylko, gdy wyliczone świadczenie przewyższa jedną trzecią najniższej gwarantowanej emerytury. W innej wersji do wypłaty takiego comiesięcznego świadczenia konieczny byłby, co najmniej 15-20 letni staż pracy.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekomendacje po przeglądzie systemu emerytalnego trafiły do komitetu rady ministrów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!