Reforma prokuratury PiS nabiera tempa w sejmie. Odbyło się drugie czytanie

Reforma prokuratury PiS nabiera tempa w sejmie. Odbyło się drugie czytanie
Zakładana jest likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej. Projekt znosi też obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. (fot. fot. Paweł Kula/sejm.gov.pl)

• Sejm rozpoczął w środę wieczorem (27 stycznia) drugie czytanie projektów reformy prokuratury autorstwa PiS.
• Projekt przewidujących połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
• W poprzedzających czytanie pracach w sejmowej komisji opozycja zgłosiła ok. 30 wniosków mniejszości.

Projekty Prawa o prokuraturze oraz przepisów wprowadzających na początku stycznia trafiły do prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka. W zeszłym tygodniu omawiała je podkomisja, a w ostatni piątek przez blisko siedem godzin debatowała nad nimi sejmowa komisja sprawiedliwości.

Po zmianach Prokurator Generalny ma uzyskać prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Jeden z przepisów przejściowych stanowi, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

W Prokuraturze Krajowej będą mogły być prowadzone śledztwa w sprawach o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym - niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym będzie decydował Prokurator Generalny.

Przeczytaj o kłótni w sejmie, poszło o prokuraturę.

Na poziomie PK funkcjonować też ma Wydział Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów.

Zakładana jest likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej. Projekt znosi też obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Obecną Krajową Radę Prokuratury ma zastąpić - złożona wyłącznie z prokuratorów - Krajowa Rady Prokuratorów przy PG. Prokuratorskie postępowania dyscyplinarne mają stać się jawne. Jawne mają być też - co do imienia i nazwiska - prokuratorskie oświadczenia majątkowe.

Zapisano jednocześnie, iż nie stanowi przewinienia dyscyplinarnego działanie lub zaniechanie prokuratora podjęte wyłącznie w interesie społecznym. Jak - w odpowiedzi na krytykę opozycji - wskazywał Święczkowski, przepis nie oznacza braku odpowiedzialności prokuratorów, gdyż w żadnym wypadku nie zwalnia on prokuratora od odpowiedzialności karnej.

W komisyjnej dyskusji nad projektami koncepcję zmian krytykowała opozycja.

- Naszym zdaniem prokuratura powinna być apolityczna, czyli niezależna od polityki, ale też niezależna od władzy wykonawczej - mówiła Barbara Dolniak (Nowoczesna). Robert Kropiwnicki (PO) mówił, że o ile decyzja o połączeniu urzędu ministra z szefem prokuratury mieści się w ramach swobodnej decyzji większości sejmowej, to psucie państwa jest sprawą wszystkich Polaków i przeciw temu protestujemy.

Przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) odpowiedział, że prokuratura nie została wpisana do konstytucji, w odróżnieniu od kilku innych instytucji. Jak ocenił, oznacza to, że ustawodawca przewidywał miejsce prokuratury zbliżone do MS. Natomiast Bartłomiej Wróblewski (PiS) przypomniał, że połączenie MS z PG było od dawna postulatem jego ugrupowania.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Reforma prokuratury PiS nabiera tempa w sejmie. Odbyło się drugie czytanie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!