XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Reforma oświaty pokrzyżuje plany samorządom?

Reforma oświaty pokrzyżuje plany samorządom?
Zapowiedziana przez minister Annę Zalewską reforma oświaty odbiła się szerokim echem głównie ze względu na likwidację gimnazjów (fot. men.gov.pl)

• Zapowiedziana przez minister Annę Zalewską reforma oświaty odbiła się szerokim echem głównie ze względu na likwidację gimnazjów. Nie da się jednak ukryć, że spore zmiany w organizacji oświaty pociągnie również przekształcenie szkół zawodowych w szkoły branżowe.
• Województwa i poszczególne miasta pracowały w ostatnich miesiącach nad własnymi strategiami rozwoju dla szkolnictwa zawodowego. Jeśli reforma wejdzie w życie, dokumenty okażą się bezużyteczne.

Przypomnijmy, że według zapowiedzi minister edukacji Anny Zalewskiej, gdy reforma wejdzie w życie, szkoły zawodowe w dotychczasowym kształcie znikną. W ich miejsce powstaną dwustopniowe szkoły branżowe, realizujące kształcenie zawodowe. Pociągnie to za sobą także zmiany w maturach – dla uczniów szkół branżowych będą one podzielone na matury zawodowe i matury klasyczne (tylko te drugie pozwolą zdobyć tytuł magistra).

Strategie dla szkół zawodowych będą nieaktualne

Problem szkolnictwa zawodowego był już od dawna dostrzegany przez wielu samorządowców – w części miast i województw powstały strategie rozwoju szkolnictwa zawodowego, np. w Lublinie. „Diagnoza i plan rozwoju szkolnictwa zawodowego województwa lubelskiego”, bo tak nazywa się dokument, była opracowywana przez blisko pół roku i kosztowała około 80 tys. zł. Strategię opracowano do 2025 roku, ale jeśli zapowiedziana reforma oświaty wejdzie w życie, dokument okaże się bezwartościowy.

- Jeśli chodzi o zapowiedzi MEN, jesteśmy bezradni. Diagnoza dotyczy tego, co mamy dzisiaj, a nie co będzie po reformie – mówi Beata Janiszewska-Brudzisz, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych w starostwie powiatowym w Lublinie.

Jak dodaje, zapowiedzi reformy oświaty już teraz komplikują aplikowanie o środki UE na edukację, bo nie wiadomo jeszcze, kiedy dojdzie do przekształcenia systemu oświaty. Trudno też zdecydować, co zrobić ze świeżo opracowanym planem szkolnictwa zawodowego.

- Plan powstał pod koniec marca tego roku i teraz powinien być wdrażany. Jeśli jednak pojawią się konkretne akty prawne i reforma zostanie wprowadzona, zrezygnujemy z jego wprowadzania – mówi Janiszewska-Brudzisz.

Czytaj cały tekst tutaj.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma oświaty pokrzyżuje plany samorządom?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!