XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Referendum w Holandii: Europa zaniepokojona, Rosja zadowolona

Referendum w Holandii: Europa zaniepokojona, Rosja zadowolona
Holendzy przeciw Ukrainie czy przeciw polityce UE? (fot. http://pixabay.com)

• Holendrzy pokazali polityce UE żółtą kartkę. Mniejsze jest też poparcie dla integracji z UE na Ukrainie.
• Petro Poroszenko uspokaja: Ukraina będzie kontynuowała implementację umowy stowarzyszeniowej.
• Rosyjskie prorządowe gazety nie kryją zadowolenia z wyniku referendum w Holandii.
• Przywódcy UE czekają na decyzje premiera Marka Rutte.

61% Holendrów opowiedziało się przeciw ratyfikowaniu umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą. Holandia jest ostatnim państwem członkowskim, w który procedura ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą nie została zakończona. Komentatorzy podkreślają, że wynosząca 32% frekwencja, jak na warunki holenderskie jest wynikiem bardzo słabym.

Holenderski parlament ratyfikował umowę stowarzyszeniową w lipcu 2015 r., jednak rząd nie złożył jeszcze do Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej dokumentu potwierdzającego akt ratyfikacji.

Dla organizatorów referendum było to pretekstem do zainicjowania wewnątrzkrajowej dyskusji na temat przyszłości integracji europejskiej. Dlatego też jego wynik należy traktować nie tylko jako sprzeciw wobec ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, ale także, a może przede wszystkim, jako wyraz niezadowolenia z kierunku, w którym obecnie zmierza UE. Zwraca uwagę na to m.in. Tony Barber publicysta londyńskiego dziennika „Financial Times”.

Wynik referendum nie musi oznaczać "nie" dla Ukrainy

Wynik referendum nie zobowiązuje holenderskiego parlamentu do zmiany stanowiska w sprawie ratyfikacji, jednak koalicja rządowa stanie w obliczu podjęcia istotnej decyzji co do dalszej procedury postępowania. Możliwe, że parlament utrzyma w mocy swoją wcześniejszą decyzję. Nie jest to jednak przesądzone. W przyszłym roku w Holandii mają odbyć się wybory parlamentarne, rządząca koalicja może więc w obawie przed utratą poparcia społecznego, kierować się nastrojami społecznymi i odrzucić wniosek o ratyfikowanie umowy stowarzyszeniowej. Zwłaszcza, że wyniki referendum należy rozumieć szerzej niż tylko stosunek Holendrów do stowarzyszenia Ukrainy z UE.

Mimo niewiążącego charakteru głosowania premier Holandii Mark Rutte oświadczył, że nie zignoruje wyniku, a jego rząd może ponownie rozważyć kwestię ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą. Dodał, że na podjęcie ostatecznej decyzji trzeba czasu.

Sygnał ostrzegawczy przed referendum w Wielkiej Brytanii

Holenderskie referendum powinno być, zdaniem Barbera, także sygnałem ostrzegawczym przed zaplanowanym na 23 czerwca referendum w Wielkiej Brytanii w którym, obywatele Zjednoczonego Królestwa wypowiedzą się na temat pozostania lub opuszczenia UE, bowiem jak pokazują wyniki w Holandii „bezpośrednia demokracja jest nieprzewidywalna”.

Tak jak wielu Holendrów wyraziło swoje zdanie na temat kondycji UE nie biorąc udziału w referendum, a nie na temat określony w pytaniu referendalnym, tak Brytyjczycy wypowiedzą się nie tyle na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii, ile wystawią cenzurkę rządowi Davida Camerona. Wyrażą także swoją opinię na temat bieżących problemów Unii Europejskiej. Tony Barber przewiduje, że frekwencja w referendum brytyjskim będzie na pewno dużo wyższa niż w Holandii.

Referendum nie zablokuje stosunków Ukrainy z UE, ale wzmocni eurosceptyków

Ewentualna decyzja o nie ratyfikowaniu przez Holandię umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą nie będzie miała zasadniczego wpływu na bieżące stosunki tego kraju ze Wspólnotą. Umowę ratyfikowały bowiem wszystkie pozostałe kraje członkowskie UE i większość jej postanowień jest już stosowana. Dotyczy to wszystkich tych obszarów, które są zarezerwowane dla UE jako całości, np. polityka handlowa. Ukraina zachowa więc dostęp do rynku unijnego na przewidzianych w umowie stowarzyszeniowej zasadach niezależnie od tego jaką ostatecznie decyzje podejmie Holandia w sprawie ratyfikacji.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Referendum w Holandii: Europa zaniepokojona, Rosja zadowolona

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!