Rafalska zapewnia: 500 plus zostaje. Minister pracuje, choć ma prawo do emerytury

Rafalska zapewnia: 500 plus zostaje. Minister pracuje, choć ma prawo do emerytury
Elżbieta Rafalska urodziła się w 1955 roku. Ma 61 lat co znaczy, że nowe prawo pozwoliłoby jej przejść na emeryturę. (fot.:KPRM/domena publiczna)

• Program 500 plus jest monitorowany w Ministerstwie Rodziny. Jego możliwe korekty są rozważane, zapewnia minister Elżbieta Rafalska.
• W temacie wieku emerytalnego minister zapewniła, że nowe prawo nie zmusza do przejścia na emeryturę. Jako przykład osoby, która nadal pracuje, podała samą siebie.
• Przywrócenie wieku emerytalnego do warunków sprzed rządów PO-PSL, PiS obiecał w kampanii wyborczej w 2015 roku.

Minister Elżbieta Rafalska (PiS) referowała możliwe zmiany w programie 500 plus. Przypomnijmy, że program jest już realizowany trzeci kwartał, to moment na pierwsze podsumowania.

Mamy bardzo precyzyjne szacunki - powiedziała na antenie radia ZET minister rodziny. Wywiad emitowano 2 grudnia. - Co miesiąc rodzą się dzieci, więc nowe osoby otrzymują świadczenie. Są też dzieci, które kończą 18 lat. To wszystko powoduje zmiany, które wpływają na to, jak działa program.

Czytaj: PiS oszukał, mówi lider PO

Polityk podkreślała, że gdy program przygotowywano w 2014 i 2015 roku (w okresie kampanii wyborczej) 500 plus było szacowane dla każdego, w tym pierwszego dziecka. - Dane dochodowe były pobierane w oparciu o 2014 rok, a świadczenie jest wypłacane w 2016 roku. Propozycja 400 plus zamiast 500 plus? Taki wariant nie jest rozważany - powiedziała minister skreślając możliwość zmniejszenia świadczenia.

Czytaj: Komisje Senatu pracowały nad wiekiem emerytalnym

Rafalska w innych wywiadach podkreśliła, że program konstruowano o wyliczenie 100 euro na dziecko, co przekłada się w zbliżoną do 500 zł kwotę w Polsce. Rafalska przypisała Jarosławowi Kaczyńskiemu uznanie, że właśnie 100 euro to kwota, która realnie poprawi status materialny rodzin.

Wiek emerytalny to wybór

W rozmowie pojawił się też temat wieku emerytalnego, który na poprzednim posiedzeniu Sejmu został przegłosowany, a w grudniu jest w Senacie. Minister powtórzyła, że prawo skonstruowano tak, by było możliwością a nie przymusem.

- Wierzę w mądrość Polaków - powiedziała Rafalska. - Przejście na emeryturę to nie jest obowiązek, tylko prawo. Sami o tym decydujemy.

Czytaj: PO nie chce wracać do wieku emerytalnego 60 i 65

Jako przykład osoby, która zdecydowała się pracować polityk przywołała siebie. - Mogłabym już być na emeryturze, ale pracuję. Póki sił mi starczy, na pewno będę pracowała - mówiła.

Wiek 60 i 65 to obietnica wyborcza

Propozycja rządu i MRPiPS, która jest procedowana w parlamencie przywróci wiek emerytalny w Polsce do wartości 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn. To rozwiązanie było obietnicą wyborczą, którą złożyli Polakom Andrzej Duda i Beata Szydło. Opozycja jest przekonana, że nie stać naszego kraju na taki krok, bo krótszy wiek emerytalny to mniejszy wkład pracujących do budżetu, z którego są wspierane emerytalne wydatki ZUS.

Część bardziej liberalnych środowisk politycznych proponuje od lat wprowadzenie w Polsce tzw. emerytury obywatelskiej.

Podniesienie wieku emerytalnego miało miejsce w drugiej kadencji rządów PO-PSL i forsował je ówczesny premier Donald Tusk.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!