REKLAMA

Radni PiS nie chcą pomnika Bartoszewskiego

  • Autor: GP
  • 30 czerwca 2016 11:51
Radni PiS nie chcą pomnika Bartoszewskiego Władysław Bartoszewski był dyplomatą, więźniem obozu Auschwitz-Birkenau. Przyczynił się do powstania potransformacyjnej dyplomacji III RP. Zmarł 24 kwietnia 2015 r. (fot.: Dominik Golenia/flickr.com/CC BY-ND 2.0)

• KOD proponuje władzom Sopotu postawienie pomnika Władysława Bartoszewskiego.
• Oponują wobec tej inicjatywy radni PiS w radzie miasta.
• Pomnik popiera komitet honorowy złożony z byłych prezydentów RP, polityków i osobistości świata kultury.

W Sopocie powstała inicjatywa upamiętnienia pomnikiem Władysława Bartoszewskiego, który odszedł w 2015 roku. Na pomysł wpadli działacze Komitetu Obrony Demokracji, Bartoszewski jest patronem organizacji. Przyklasnęli pomysłowi byli prezydenci RP, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski.

Jednak postawienie pomnika okazało się nie takie proste, bo sprzeciw wyrazili radni miasta, a dokładniej przedstawiciele samorządu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

- To wygląda na hucpę polityczną i podsycanie konfliktu - mówił na łamach Gazety Wyborczej Piotr Meler, radny PiS z Sopotu. - Osobiście mam też zastrzeżenia do postaci pana Bartoszewskiego, który pod koniec życia był instrumentalnie wykorzystywany przez Platformę Obywatelską. Nie umiał wyważyć swoich opinii i wypowiadał wiele inwektyw pod adresem PiS.

Wtórują mu inne wypowiedzi działaczy tej partii w samorządzie miasta.

Czytaj: Sowieckie pomniki znikną z polskich miast

Miasto nie zdecydowało jeszcze, gdzie chce postawić pomnik, nie odbyła się też jeszcze debata w tej sprawie.

Radomir Szumełda, szef pomorskiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji chce przyspieszenia działań w całej inicjatywie. - Spójrzmy na Komitet Honorowy, są tam osoby z różnych środowisk, które podzielają idee głoszone przez profesora. Razem pokazują otwartą, europejską, prodemokratyczną twarz Polski.

Wśród osób, które chcą postawić w trójmiejskim ośrodku pomnik Bartoszewskiego są: senator Bogdan Borusewicz, Radosław Sikorski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, szef KOD Mateusz Kijowski, Sławomir Rybicki, prezydent Słupska Robert Biedroń, poseł Stefan Niesiołowski, dziennikarz Jacek Żakowski, reżyser Andrzej Wajda, historyk Norman Davies, aktor Stanisław Tym i wiele innych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA