XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rada Europy przedstawiła rekomendacje w sprawie projektu ustawy medialnej

Rada Europy przedstawiła rekomendacje w sprawie projektu ustawy medialnej
W konkluzjach z dialogu zalecono m.in. zmiany w procedurze wyboru członków Rady Mediów Narodowych i przestrzeganie zasad pluralizmu (fot.pixabay.com)

• Rada Europy przedstawiła rekomendacje dla polskich władz w ramach dialogu eksperckiego dotyczącego polskiej ustawy medialnej.
• W konkluzjach z dialogu zalecono m.in. zmiany w procedurze wyboru członków Rady Mediów Narodowych i przestrzeganie zasad pluralizmu.

"Nic dodać, nic ująć, idziemy w tym samym kierunku" - tak Krzysztof Czabański skomentował PAP stanowisko Rady Europy. Według niego pakiet ustaw składających się na tzw. dużą ustawę medialną - po poprawkach, które są obecnie wypracowywane - będzie zgodny ze standardami, które za słuszne uważają twórcy ustawy, i które "za słuszne uważa także RE, jak wynika z tego oświadczenia".

Opinia ekspercka ocenia zgodność ustawy medialnej ze standardami Rady Europy w kwestii swobody wypowiedzi i mediów publicznych - podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej RE. Poinformowano w nim, że 17 maja odbyło się "konstruktywne spotkanie" ekspertów Rady Europy z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Krzysztofem Czabańskim.

Jak napisano, "Rada Europy z zadowoleniem przyjmuje gotowość polskich władz do podjęcia konstruktywnego dialogu". "Ustawa zawiera kompleksowe innowacyjne propozycje. Muszą one teraz być przedmiotem dogłębnej dyskusji i oceny" - głosi komunikat. Zwrócono uwagę na konieczność, "aby nowy system mediów publicznych działał w sposób efektywny, bez zbędnej politycznej ingerencji i w zgodzie ze standardami europejskimi".

Czytaj też: Trudna miłość PO i KOD. Opozycji brakuje programu i pomysłu na to co po Trybunale?

Eksperci Rady Europy uważają, że zmiany wymagane są w kilku obszarach. Jak podkreślono, procedura wyboru i wyznaczania członków Rady Mediów Narodowych powinna być "transparentna, osadzona w prawie i powinna zagwarantować, że osoby wybrane będą miały odpowiednie kwalifikacje, będą niezależne od wpływów politycznych i będą reprezentować różnorodność polskiego społeczeństwa".

W obszarze misji mediów publicznych oceniono, że wiele zapisów w nowej ustawie medialnej ma wpływ na treści mediów i może skutkować ograniczeniem pluralizmu i niezależności. "Kontrola redakcyjna powinna należeć do szefów mediów i redaktorów naczelnych. Treści dostarczane przez publiczne media muszą odzwierciedlać różnorodność społeczeństwa i powinny pozostać bezstronne oraz wyważone" - napisano.

W kwestii ochrony dziennikarzy zalecono rezygnację z propozycji grupowych zwolnień kierownictwa średniego szczebla.

Zalecono także doprecyzowanie metod finansowania w ramach abonamentu.

Prace nad tzw. dużą ustawą medialną autorstwa PiS toczą się obecnie w podkomisji ds. ustawy medialnej. Pakiet trzech projektów przewidywał m.in. przekształcenie od 1 lipca Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej w instytucje mediów narodowych oraz wprowadzenie nowej składki audiowizualnej w wysokości 15 zł miesięcznie pobieranej z rachunkiem za prąd. W ubiegłym tygodniu posłowie podkomisji zaproponowali wykreślenie PAP z projektu ustawy o mediach narodowych.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rada Europy przedstawiła rekomendacje w sprawie projektu ustawy medialnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!