Rada Dialogu Społecznego m.in. o zmianach w systemie ochrony zdrowia

Kierunki zmian w systemie ochrony zdrowia - to główny temat, którym zajmie się w czwartek (19 stycznia) na posiedzeniu plenarnym Rada Dialogu Społecznego.

Sekretarz RDS Grzegorz Baczewski zwrócił uwagę, że na najbliższym posiedzeniu rada będzie pracować w nowej formule, zaproponowanej przez przewodniczącą Henrykę Bochniarz. "Ma ona polegać na tym, że partnerzy społeczni wypracowali swoje rekomendacje reform ochrony zdrowia i chcieliby przedstawić te rekomendacje ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi - generalnie stronie rządowej - i przyjąć wspólną uchwałę ws. tych działań" - wyjaśniał.

"Jest to formuła, którą zapowiadała pani przewodnicząca Henryka Bochniarz: że widzi rolę rady szerzej niż tylko konsultowanie propozycji rządowych, że rada ma swoje możliwości kreowania pewnych pomysłów" - dodał.

Baczewski zapowiedział, że podczas posiedzenia strona pracowników, pracodawców oraz strona rządowa RDS zajmie się projektem uchwały ws. kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia. Chodzi m.in. o postulaty: "zagwarantowania stabilnego finansowania służby zdrowia i planu zwiększania dofinansowania w perspektywie najbliższych lat", wprowadzenia zmian systemowych w opiece nad osobami starszymi, umożliwienie stronie społecznej zapoznania się z całym planem zapowiadanej reformy ministerstwa zdrowia.

W projekcie pojawił się także postulat "systematycznego zwiększania środków finansowych z budżetu państwa na zadania inspekcji sanitarnej, publicznej służby krwi i Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz działalności dydaktycznej i badawczej prowadzonej przez uczelnie medyczne i jednostki naukowo-badawcze". W dokumencie proponuje się również "oszacowanie potrzeb kadrowych systemu opieki zdrowotnej w perspektywie długofalowej" oraz opracowanie we współpracy ze stroną społeczną strategicznego dokumentu "Polityka lekowa państwa".

Baczewski wyraził nadzieję, że uchwałę ws. kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia uda się przyjąć trójstronnie, czyli wraz ze stroną rządową. "To byłoby też historyczne wydarzenie, ponieważ w ten sposób uchwały Rady Dialogu Społecznego były przyjmowane raczej w sprawach organizacyjnych, a nie merytorycznych" - wyjaśniał.

Sekretarz zapowiedział, że strony RDS zajmą się podczas posiedzenia plenarnego także uchwałą ws. powołania zespołu doraźnego, który "zajmie się przygotowaniem reformy zdrowia". Przypomniał, że podczas spotkania w RDS odbędzie się również debata pt. "Zdrowie jako inwestycja".

Baczewski poinformował, że udział w posiedzeniu RDS zapowiedział m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Wśród zmian w służbie zdrowia zaplanowanych przez rząd jest likwidacja NFZ od 1 stycznia 2018 r. Tym samym uprawnienia do leczenia w publicznej służbie zdrowia będą mieli wszyscy obywatele.

Reformę rozpoczęła tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, która ma gwarantować zachowanie ich publicznego charakteru. Resort przygotował też projekt ustawy o sieci szpitali, w ramach której placówki będą miały gwarantowane finansowanie ze środków publicznych. Umowy ze szpitalami zakwalifikowanymi do sieci mają zostać zawarte do 1 lipca br. MZ chce też zwiększyć rolę podstawowej opieki zdrowotnej.

Planowany jest stopniowy wzrost finansowania systemu ochrony zdrowia od 2018 r., tak by w 2025 r. osiągnął on poziom 6 proc. PKB (obecnie jest to 4,38 proc.).

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rada Dialogu Społecznego m.in. o zmianach w systemie ochrony zdrowia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!