Rada Bezpieczeństwa Narodowego ws. szczytu NATO

Rada Bezpieczeństwa Narodowego ws. szczytu NATO
Prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego (fot.prezydent.gov.pl)

• Zbliżający się lipcowy szczyt NATO w Warszawie będzie tematem wtorkowego (7 czerwca) posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołanego przez prezydenta Andrzeja Dudę.
• W posiedzeniu RBN mają wziąć udział m.in. premier Beata Szydło i liderzy ugrupowań politycznych.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Prezydent zwołuje posiedzenia, określa ich tematykę, a także przewodniczy posiedzeniom.

Wtorkowe posiedzenie RBN będzie drugim zwołanym przez prezydenta Dudę. Pierwsze, dotyczące aktualnych problemów związanych z bezpieczeństwem kraju, odbyło się w marcu.

Zaproszenia do udziału we wtorkowym posiedzeniu Rady zostały skierowane do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, premier Beaty Szydło, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej, a także przedstawicieli partii politycznych mających swoją reprezentację w parlamencie.

Kamiński po raz pierwszy ma wziąć udział w posiedzeniu RBN. Prezydent zdecydował, że koordynator służb specjalnych będzie stałym członkiem RBN, w związku z rolą wywiadu, także cywilnego, w działaniach NATO oraz rolą służb specjalnych w przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym.

Z rozmów z przedstawicielami klubów parlamentarnych wynika, że w spotkaniu wezmą udział liderzy: PiS - Jarosław Kaczyński, PO - Grzegorz Schetyna, Nowoczesnej - Ryszard Petru, Kukiz'15 - Paweł Kukiz oraz PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef BBN Paweł Soloch przypomniał, że po pierwszym posiedzeniu RBN w tej kadencji prezydent Duda powiedział, że zakłada, iż do kolejnego takiego spotkania dojdzie przed szczytem NATO. Chodzi o omówienie kwestii związanych z rolą Polski jako państwa gospodarza oraz priorytety, jakie nasz kraj ma w związku ze szczytem.

Posiedzenie RBN - zaznaczył Soloch - odbędzie się świeżo po wizytach w Polsce sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini (współpraca NATO-UE będzie jednym z tematów szczytu w Warszawie) oraz niedługo po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, odbędzie się w dniach 8-9 lipca.

W szczycie NATO wezmą udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich. Głównymi tematami szczytu mają być: odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

W ubiegłym tygodniu, po spotkaniu w Warszawie z sekretarzem generalnym NATO, prezydent Duda mówił, że Polsce jako gospodarzowi szczytu zależy na tym, by miał on charakter wszechstronny. Dwoma podstawowymi problemami, jak podkreślał prezydent, są: bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu oraz kwestia destabilizacji i bezpieczeństwa na Południu.

Podczas swej wizyty w Warszawie sekretarz generalny NATO potwierdził, że na wschodnich rubieżach Sojuszu, w tym w Polsce, będą stacjonować zwiększone siły NATO. Jak zaznaczył będzie to obecność wielonarodowa i rotacyjna. Stoltenberg zapewnił, że będzie "więcej wojsk, infrastruktury i sprzętu".

Według szefa BBN, podczas roboczego spotkania z prezydentem Dudą oraz m.in. szefami MON i MSZ Stoltenberg poinformował, że w NATO jest zgodność co do samej wysuniętej obecności na Wschodzie w postaci czterech batalionowych grup bojowych, czyli samodzielnych wzmocnionych batalionów, choć "jeszcze nie wszystko jest zdecydowane".

W lutym ministrowie obrony NATO postanowili zwiększyć wojskową obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce; wojskowi zaproponowali rozmieszczenie kilku batalionów w krajach regionu. W ubiegłym tygodniu MON poinformowało, że Polska wyśle do państw bałtyckich kompanię zmechanizowaną

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!