PSL powołało Forum Myśli Społecznej

PSL powołało Forum Myśli Społecznej
W planach FMS jest organizowanie raz do roku krajowej konferencji podsumowującej aktywność inicjatywy w poszczególnych województwach, gdzie wcześniej odbywały się będą konferencje regionalne (Władysław Kosiniak-Kamysz, fot.PTWP)

PSL powołało Forum Myśli Społecznej (FMS) im. Zygmunta Jana Rumla.

• Ma być ona miejscem dialogu i dyskusji o najważniejszych sprawach Polski i Europy.

• Ogólnopolska inauguracja tej inicjatywy odbyła się w czwartek (31 marca) w Płocku (woj. mazowieckie).

• Jak ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poprzez dyskusje i dialog FMS może przyczynić się do "kreowania przyszłości Polski".

"To jest ważny moment dla ruchu ludowego w jego ponad 120-letniej historii" - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, otwierając debatę FMS w płockim Muzeum Mazowieckim. Wykład inauguracyjny pt. "III Rzeczpospolita - krótki bilans ćwierćwiecza" wygłosił prof. Antoni Dudek.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że odbywający się w listopadzie 2016 r. kongres PSL podjął decyzję, by "stworzyć przestrzeń otwartą do dyskusji w Polsce, do dialogu, do debaty na najróżniejsze tematy, które interesują Polaków, które są ważne z punktu widzenia państwa polskiego i narodu polskiego, ale też, które budują tożsamość narodową".

"Chcemy tworzyć tę przestrzeń otwartą, bo mamy poczucie odpowiedzialności pokoleniowej, nieukrywania się pod zmienionymi nazwami, nieoszukiwania Polaków, nieszerzenia półprawdy lub postprawdy" - zaznaczył szef PSL. I dodał: "Kult postprawdy jest w naszej dzisiejszej rzeczywistości nieprawdopodobny. Trzeba go zahamować z całej siły. Można to zrobić tylko poprzez podnoszenie świadomości obywatelskiej, społecznej, historycznej i współczesnej".

Jak ocenił Kosiniak-Kamysz, poprzez dyskusje i dialog FMS może przyczynić się do "kreowania przyszłości Polski". "Pamięć i tożsamość, duma z dorobku narodowego, nie może być tylko zachłyśnięciem emocji historycznych, musi być kreacją przyszłości" - ocenił.

Poseł PSL Piotr Zgorzelski, który został szefem FMS, przypomniał, że patron tej inicjatywy Zygmunt Rumel (ur. w 1915 r.), poeta, żołnierz Batalionów Chłopskich, który został zamordowany w 1943 r. podczas rzezi wołyńskiej, prezentował przesłanie dialogu i porozumienia.

"W momencie, kiedy zanika dialog w parlamencie, szerzy się mowa nienawiści, PSL wyciąga rękę i mówi: my chcemy rozmawiać, chcemy rozmawiać o sprawach ważnych dla Polski, Europy, o sprawach ważnych dla ludzi, dla samorządu. Nie chcemy budować podziałów, chcemy budować mosty, chcemy łączyć" - zadeklarował Zgorzelski. Informując, iż FMS ma już swe przedstawicielstwa wojewódzkie, wyraził przekonanie, że podobne struktury będą powstawały na szczeblu powiatowym, jak w przypadku Płocka i Sierpca, a także gminnym.

"Mamy nadzieję, że będzie to przestrzeń do dialogu, dyskusji, do rozmowy o tym, co jest najważniejsze dla nas w atmosferze szacunku, wzajemnego zrozumienia, dalekiej od tego, co dzisiaj mamy czy to w parlamencie, czy w przestrzeni publicznej. Chcemy być dobrym zwiastunem, dobrej myśli społecznej, myśli o Polsce, o Europie" - oświadczył Zgorzelski.

Jak poinformował, w planach FMS jest organizowanie raz do roku krajowej konferencji podsumowującej aktywność inicjatywy w poszczególnych województwach, gdzie wcześniej odbywały się będą konferencje regionalne.

Podczas wykładu inauguracyjnego, który poświęcony był pozytywnym i negatywnym zjawiskom życia politycznego, gospodarczego i społecznego w Polsce od 1989 r., prof. Antoni Dudek przestrzegł przed łączeniem tego typu przedsięwzięć, jak FMS, z bieżącą działalnością partyjną. "Szalenie ważne jest, żeby tego typu inicjatywy rozwijać, ale też starać się oddzielić od bieżącej polityki partyjnej" - powiedział. Jak ocenił, takie rozdzielenie jest warunkiem odbudowy w Polsce autentycznej aktywności obywatelskiej. (PAP)

mb/ biw/

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!