XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Przetargu na samoloty dla VIP-ów, Bartosz Kownacki : Dostrzegamy zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa

Przetargu na samoloty dla VIP-ów, Bartosz Kownacki : Dostrzegamy zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa
Karol Nawrocki (fot. Facebook)

Wiceszef MON Bartosz Kownacki powiedział, że w postępowaniu na zakup samolotów vip-owskich "były podmioty, które zostały wykluczone ze względu na bezpieczeństwo państwa". Dostrzegamy zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa państwa - zaznaczył.

• Sejmowa komisja ds. służb specjalnych na czwartkowym (8 czerwca) posiedzeniu zajmie się informacjami dotyczącymi zakupu samolotów dla najważniejszych osób w państwie.

• W postępowaniu na zakup samolotów VIP-owskich były podmioty, które zostały wykluczone z tego postępowania ze względu na bezpieczeństwo państwa - powiedział Bartosz Kownacki.

• Dostrzegamy też inne zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa państwa - dodał.

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych na czwartkowym (8 czerwca) posiedzeniu zajmie się informacjami dotyczącymi zakupu samolotów dla najważniejszych osób w państwie. Informację na ten temat mają przedstawić posłom minister obrony oraz szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

"W postępowaniu na zakup samolotów VIP-owskich były podmioty, które zostały wykluczone z tego postępowania ze względu na bezpieczeństwo państwa. Przetarg zaskarżyły The Jet Business International Corp, Altenrhein Aviation AG, i Aerospace International Group. Ta ostatnia została wykluczona z postępowania ze względu na bezpieczeństwo państwa" - powiedział Kownacki.

"Dostrzegamy też inne zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa państwa" - dodał.

Czytaj też: MON zapewnia: Nie mamy nic do ukrycia ws. zakupu maszyn dla VIP

Wiceminister Michał Dworczyk w programie "Koniec Systemu" w TV Republika z 23 maja mówił o firmach, które zaskarżyły postępowanie. "Okazuje się, że są to ciekawe firmy. Jedna jest zarejestrowana w Dubaju, inna na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Łączy te firmy jedna osoba. Jest to człowiek narodowości bułgarskiej z polskim obywatelstwem. Część firm, które składały zażalenie prowadziły działalność na terenie Federacji Rosyjskiej" - powiedział.

PAP dotarła do dokumentacji z lipca 2015 roku. To wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na dostawę dwóch "małych" samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. Z dokumentów wynika, że The Jet Business International Corp. została zarejestrowana i utworzona na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych w styczniu 2011 roku. W dokumentacji wśród osób uprawnionych do reprezentowania tej firmy w postępowaniu przetargowym znajduje się imię i nazwisko Ivana Ivanova.

Przetarg na dwa małe samoloty pasażerskie do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie został unieważniony pod koniec lutego 2016 roku.

Imię i nazwisko Ivan Ivanov pojawia się też we wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego z 30 maja 2014 roku dotyczącym spółki Loyd's Aviation Group (Polska). Ivan Ivanov został tu wymieniony w rubryce "Prokurenci".

Jak wynika z tego wpisu do KRS, prezesem zarządu tej spółki był Aaron Frenkel.

W 2010 roku polskie media, m.in. "Dziennik", pisały o zeznaniach lobbysty Marka Dochnala i o tajnych kontach polityków SLD. "Dziennik" informował, że Dochnal wyznał, że biznesmeni Aleksander Schneider i Aaron Frenkel byli "bezpośrednio związani z pokrywaniem różnorodnych wydatków (prezydenta- PAP) Kwaśniewskiego". "Mówił, że mieli konta w Coutts Banku, które prowadził Peter Vogel, bankier z kryminalną przeszłością ułaskawiony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego" - można przeczytać w artykule "Szwajcarzy sprawdzą zeznania Dochnala".

W innej publikacji "Dziennika" znajduje się informacja, że Frenkel w Rosji ma biuro firmy Loyd's Investments. "Spółka mająca oddziały w Polsce, USA, Izraelu i Uzbekistanie zajmuje się przemysłem lotniczym" - czytamy w publikacji.

W środę (7 czerwca) w Sejmie wiceszef MON Bartosz Kownacki zapowiedział, że sejmowa komisja do spraw służb specjalnych otrzyma informację dot. pozyskania samolotów dla najważniejszych osób w państwie.

Kownacki przekazał, że wystąpi do przewodniczącego speckomisji Marka Opioły, by komisja zapoznała się z materiałem dot. zakupu samolotów dla VIP. Opioła potwierdził, że komisja rozpatrzy w czwartek informacje MON i SKW w tej sprawie.

"Chcemy, by to postępowanie było w pełni transparentne ale też by wszyscy, którzy są uprawnieni mieli świadomość zagrożeń, które w tym postępowaniu były i które miały miejsce i które mam nadzieję skutecznie udało nam się uniknąć" - powiedział Kownacki.

Na 23 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył termin rozpatrzenia skarg na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała, że negocjując umowę na samoloty dla VIP-ów tylko z Boeingiem, Inspektorat Uzbrojenia MON naruszył przepisy o uczciwej konkurencji. Skargi złożyły Inspektorat oraz jedna z firm, które odwołały się do KIO - The Jet Business International Corp.

"Firmy domagają się unieważnienia umowy. My, po pierwsze, nie podzielamy ich stanowiska, po drugie - jesteśmy krytyczni do stanowiska KIO" - powiedział dziennikarzom w Sejmie wiceminister Kownacki, który uczestniczył w środowym posiedzeniu sejmowej komisji obrony nt. zakupu maszyn do transportu najważniejszych osób w państwie.

"Oczywiście, jeżeli umowa zostanie unieważniona, to wyroki sądów muszą być respektowane (...). Jestem przekonany, że bezpieczeństwo państwa, interes ekonomiczny, podstawy na jakich wybraliśmy ten tryb postępowania, jednoznacznie przesądzają o tym, że ten samolot będzie dostarczony" - powiedział Kownacki.

Jak dodał, "jeśli by się stało tak, że sąd unieważni umowę, to samolotów tej wielkości dla najważniejszych osób w państwie nie będzie co najmniej przez trzy do pięciu lat".

3 kwietnia KIO orzekła, że Inspektorat Uzbrojenia, stosując tryb zamówienia z wolnej ręki, postąpił niezgodnie z Prawem zamówień publicznych i naruszył uczciwą konkurencję. Zgodnie z przepisami Pzp, mimo orzeczenia KIO zawarta 31 marca umowa z Boeingiem jest ważna.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przetargu na samoloty dla VIP-ów, Bartosz Kownacki : Dostrzegamy zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!