Przerwa w pracach komisji ws. projektu o służbie cywilnej do godz. 19

Przerwa w pracach komisji ws. projektu o służbie cywilnej do godz. 19
Sejmowa komisja powróci do prac nad projektem zmian w ustawie o służbie cywilnej autorstwa PiS w poniedziałek 21 grudnia o godz. 19. (fot. jairojehuel / pixabay.com)

Sejmowa komisja powróci do prac nad projektem zmian w ustawie o służbie cywilnej autorstwa PiS w poniedziałek 21 grudnia o godz. 19. Przewodniczący komisji zarządził przerwę po przegłosowaniu poprawki przywracającej konkurencyjny i otwarty nabór na wyższe stanowiska.

Projektem nowelizacji zajmowała się w poniedziałek komisja administracji i spraw wewnętrznych.

Poseł PO Tomasz Szymański zaproponował poprawkę przywracającą otwarty i konkurencyjny nabór na wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Jak tłumaczył, pierwotny zapis z projektu doprowadzi do dyskryminacji osób spełniających wymagania na wyższe stanowiska w korpusie urzędniczym; skutkiem będzie "zainstalowanie na kierowniczych stanowiskach w administracji rządowej i w urzędach wojewódzkich wyłącznie osób legitymizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość".

Komisja poparła tę poprawkę, jednak w związku z zastrzeżeniami Biura Analiz Sejmowych do treści poprawki, przewodniczący komisji administracji i spraw wewnętrznych Arkadiusz Czartoryski (PiS) zarządził przerwę w obradach do godz. 19. Jak mówił, komisja powróci do rozpatrywania poprawek.

Zaraz po rozpoczęciu posiedzenia komisji poseł Platformy Marek Wójcik wnioskował, by w sprawie proponowanych zmian odbyło się wysłuchanie publiczne. Wniosek nie zyskał jednak większości. Następnie Wójcik złożył wniosek o odrzucenie projektu w całości; ta propozycja również została rozpatrzona negatywnie.

Projekt daje możliwość powołania na szefa służby cywilnej osoby, która nie jest urzędnikiem służby cywilnej, znosi wymóg, by nowy szef służby cywilnej w okresie ostatnich pięciu lat nie był członkiem partii. Zakłada także obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej, np. dyrektora generalnego urzędu, w drodze powołania, a nie konkursu; uchylony zostaje obecny artykuł mówiący, że obsadzenie wyższego stanowiska w służbie cywilnej następuje w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

W projektowanej nowelizacji proponuje się, aby stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu jej wejścia w życie wyższe stanowiska w służbie cywilnej (oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej, będące wyższymi stanowiskami w służbie cywilnej) wygasły po upływie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji, jeżeli do tego czasu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy na dalszy okres albo w razie nieprzyjęcia nowych warunków.

Wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy będzie mogło nastąpić za wypowiedzeniem. W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy lub wypowiedzenia będzie przysługiwała odprawa pieniężna przewidziana dla pracowników, z którymi stosunki pracy rozwiązuje się z powodu likwidacji urzędu.

W projekcie zaproponowano również likwidację Rady Służby Cywilnej, ciała doradczego przy premierze zajmującego się m.in. opiniowaniem dotyczącym powołania i odwołania szefa służby cywilnej. Poseł PiS Artur Górski wniósł poprawkę do komisji, by powołać Radę Służby Publicznej o podobnych kompetencjach do Rady Służby Cywilnej, lecz bez możliwości doradzania w kwestii szefa SC. Górski tłumaczył na posiedzeniu, że nowa rada byłaby ciałem włączającym czynnik społeczny w funkcjonowanie służby cywilnej.

Zdaniem opozycji propozycja PiS to próba upolitycznienia i podporządkowania administracji państwowej. Krytykuje ona projekt, twierdząc też, że wprowadzenie nowych przepisów może doprowadzić do znacznych zwolnień w administracji publicznej.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w miniony czwartek. Kluby PO, Nowoczesna i PSL chciały odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu, projekt został jednak skierowany do dalszych prac w komisji.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przerwa w pracach komisji ws. projektu o służbie cywilnej do godz. 19

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!