Protesty w miastach Europy w obronie Sądu Najwyższego w Polsce

Protesty w miastach Europy w obronie Sądu Najwyższego w Polsce
Na zdjęciu protestujacy w polskim mieście, z którym się solidaryzowano za granicą - Gdańsk. (fot.:twitter.com/pomaska)

Pulse of Europe zaangażował się w pikiety przeciwko reformom polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Odbyły się one w 18 miastach UE - poinformował w niedzielę (23 lipca) rzeczniczka ruchu Stephanie Hartung.

• Wśród miast pikietujących zmiany w sądach są stolice ważnych krajów Europy - Francji, Niemiec, Włoch, czy Austrii.

• Rzecznik Pulse of Europe podkreśla, że ustawy o sądach są sprzeczne z zasadą trójpodziału władzy, czym podziela linię opozycji w Sejmie odnoszącą się do tych propozycji większości rządowej.

• Protesty miały też miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie kilkaset osób w niedzielę wieczorem zgromadziło się przed ambasadą RP w Londynie.

 

Z przesłanego przez Hartung komunikatu wynika, że pikiety odbyły się w dziewięciu europejskich stolicach, w tym w Berlinie, Brukseli, Paryżu, Rzymie, Wiedniu i Warszawie, a także w innych dziewięciu miastach na terenie Niemiec: w Monachium, Hamburgu i Frankfurcie nad Menem.

Pikiety zorganizowano pod hasłem "PulseforPoland", a ich celem było wyrażenie poparcia dla obrony demokracji i praworządności w naszym kraju oraz zamanifestowanie solidarności z opozycją w Polsce.

Czytaj też: Mamy relacje z miast Polski, z protestów niedzielnych (23 lipca)

- Ewidentne niszczenie trójpodziału władz jest kontynuacją prowadzonej przez polski rząd kampanii ograniczania demokracji" - czytamy w komunikacie.

Seria protestów rozpoczęła się w piątek wieczorem od pikiety przed konsulatem RP w Kolonii. Uczestniczyło w niej około 200 osób.

Kim są organizatorzy europejskich pikiet?

Ruch obywatelski Pulse of Europe powstał po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA w listopadzie ubiegłego roku, a jego celem jest zachowanie jedności Unii i jej reforma. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizuje proeuropejskie wiece w ponad 50 miastach niemieckich i europejskich z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób.

Protesty miały też miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie kilkaset osób w niedzielę wieczorem zgromadziło się przed ambasadą RP w Londynie.

Protestujący mieli ze sobą m.in. transparenty z napisami "Polska dla wszystkich" i "Wolne sądy", a także flagi Polski i Unii Europejskiej, a także krzyczeli m.in. "Nie ma zgody na takie metody" oraz skandowali "Konstytucja, konstytucja".

Podobne protesty - organizowane przez grupę Dziewuchy Dziewuchom Londyn, organizację FARSA i londyński oddział Komitetu Obrony Demokracji - odbywały się w poprzednich dniach, ale niedzielna zgromadziła najwięcej osób. Zdaniem organizatorów w wydarzeniu wzięło udział ponad 400 osób.

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego w brytyjskiej stolicy mieszka 184 tys. Polaków.

W niedzielę wieczorem odbył się też akcja protestacyjna przed Konsulatem RP w Barcelonie. Wzięło w niej udział ok. 50 osób, o połowę mniej niż wynikało z wcześniejszych deklaracji na Facebooku. Plany pokrzyżował deszcz - twierdzą organizatorzy.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protesty w miastach Europy w obronie Sądu Najwyższego w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!