Protest pod Sejmem. Kancelaria zabiera głos

Protest pod Sejmem. Kancelaria zabiera głos
Sejm jest przestrzenią chronioną, nie każdy może do niego wejść. Jednocześnie można go zwiedzać, zwłaszcza w dni w których nie są prowadzone obrady parlamentu. (fot.:Kancelaria Sejmu RP/flickr.com/CC BY 2.0)

• Kancelaria Sejmu podała oficjalne stanowisko w sprawie zakłócenia porządku publicznego w Sejmie i pod nim z 30 listopada.
• Tego dnia protestujący pod parlamentem Obywatele RP w ramach swojej inicjatywy wtargnęli na teren Sejmu.
• Protest, który dotyczył nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, był bezprawny - stanowi komunikat Kancelarii Sejmu.

Kancelaria Sejmu zdecydowała się sprostować pojawiające się w mediach informacje o wydarzeniach w Sejmie, do których doszło 30 listopada 2016 roku. W zamieszczonym na stronach Sejmu komunikacie Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu wyjaśniało, jak tego dnia grupie osób udało się dostać do części chronionej i zamkniętej parlamentu.

- Media niezgodnie z prawdą informują, że osoby protestujące przebywały „na skwerze przed Sejmem”. W rzeczywistości aktywiści weszli bez wymaganych uprawnień w głąb kompleksu sejmowego i dotarli przed wejście główne do Sejmu - można było przeczytać na stronach Sejmu.

W obowiązującym stanie prawnym, co podkreślili urzędnicy Kancelarii, czynem ściganym z urzędu jest wdarcie się na ogrodzony teren albo odmowa opuszczenia takiego miejsca wbrew żądaniu osoby uprawnionej. To przestępstwo z art. 193 Kodeksu Karnego. Przepis ten dotyczy także sytuacji, w których ogrodzenie ma charakter jedynie symboliczny, a właśnie takie są zabezpieczenia kompleksu sejmowego od strony ul. Wiejskiej w Warszawie.

Czytaj: Sejm nie zdecydował się wypracować wspólnej uchwały o 35. rocznicy stanu wojennego

- Także regulamin Sejmu, w art. 10 ust. 1 pkt 13, przewiduje, że Marszałek Sejmu „sprawuje pieczę nad spokojem i porządkiem na całym obszarze należącym do Sejmu oraz wydaje stosowne zarządzenia porządkowe, w tym o użyciu w razie konieczności Straży Marszałkowskiej”. Regulacja ta obowiązuje w niezmienionej formie od 2002 roku - doprecyzowano.

Na mocy tych przepisów osoby, które naruszyły spokój Sejmu mogą odpowiedzieć przed sądem.

30 listopada 2016 roku pod Sejmem protestowało Stowarzyszenie Obywatele RP. Powodem ich obecności tam była kolejna ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, którą procedował Sejm. Więcej o ustawie przeczytasz tutaj. Jak się potem okazało nie mieli pozowlenia na protest. Sprawą ich obecności w Sejmie zainteresowała się prokuratura, którą poinformowała właśnie Kancelaria Sejmu.

Sejm dba o legalne przebywanie na terenie parlamentu

Należy przypomnieć, że od 1 sierpnia br. istnieje konieczność pokazania przepustki strażnikowi Straży Marszałkowskiej. Taka informacja  jest umieszczona na tablicach informacyjnych przy bramkach i szlabanach otaczających Sejm.

- To rozwiązania praktykowane w wielu budynkach użyteczności publicznej w Polsce i za granicą, gdzie wprowadzane są jeszcze większe środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem atakami terrorystycznymi - uzasadnia te środki bezpieczeństwa Kancelaria Sejmu.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protest pod Sejmem. Kancelaria zabiera głos

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!