XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Proponowany przez PiS rozkład komisji w VIII kadencji Sejmu

Proponowany przez PiS rozkład komisji w VIII kadencji Sejmu
Terlecki podkreślił, że zmiany w regulaminie Sejmu będą dotyczyć przede wszystkim komisji (fot. facebook.com/ryszardterlecki)

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że w Sejmie VIII kadencji prawdopodobnie będzie tyle komisji co obecnie, czyli 25. PiS ma objąć przewodnictwo w 13 komisjach, PO w siedmiu, Kukiz'15 w trzech, a Nowoczesna w dwóch.

- Do wczoraj była wersja, że jest ich tyle samo (czyli 25- red). Będziemy wiedzieć to na pewno jutro. Platforma bierze trzy duże komisje, dwie średnie i dwie małe komisje: edukację, zdrowie, środowisko i sport, sprawy zagraniczne, komisja petycji i mniejszości narodowych. Kukiz'15 ma otrzymać rolnictwo, samorząd i politykę senioralną, a Nowoczesna gospodarkę i komisję cyfryzację - powiedział.

Dodał, że reszcie komisji będą przewodniczyć posłowie klubu PiS.

Kiedy expose?

Terlecki był też pytany, czy jest już znana data posiedzenia, na którym kandydatka PiS na premiera wygłosi expose. "Nie mamy tu decyzji. Była mowa o przyszłym tygodniu, jeśli chodzi o expose" - powiedział.

Podkreślił, że pierwsze projekty ustaw mogłyby być głosowane już podczas posiedzenia tego Sejmu. - Będziemy chcieli dokonać zmiany w regulaminie Sejmu i wprowadzić ustawę o działach administracji rządowej, która dostosuje liczbę i zakres odpowiedzialności ministerstw - zaznaczył Terlecki.

Dodał, że projekt ustawy o działach administracji rządowej jest już gotowy.

Zmiany w regulaminie Sejmu

Terlecki podkreślił, że zmiany w regulaminie Sejmu będą dotyczyć przede wszystkim komisji. - W związku z tym, że powstaje ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej powstanie też taka komisja. Skarb przeniesie się z jednej komisji do innej. To techniczne sprawy - powiedział.

PiS chce zmienić ustawę o działach m.in. dlatego, żeby możliwe było powołanie ministerstwa energetyki.

W ustawie o działach administracji rządowej (z 1997 roku, wiele razy nowelizowanej) istnieje ponad trzydzieści działów, z których, niczym z "klocków", można tworzyć ministerstwa.

Działy do tworzenia ministerstw

Te działy to: administracja publiczna; budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; budżet; finanse publiczne; gospodarka; gospodarka morska; gospodarka wodna; instytucje finansowe; informatyzacja; członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego.

Są to ponadto: kultura fizyczna; łączność; nauka; obrona narodowa; oświata i wychowanie; praca; rolnictwo; rozwój wsi; rozwój regionalny; rynki rolne; rybołówstwo; Skarb Państwa; sprawiedliwość; szkolnictwo wyższe; transport; turystyka; środowisko; rodzina; sprawy wewnętrzne; wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne; zabezpieczenie społeczne; sprawy zagraniczne; zdrowie.

Jedno ministerstwo może być stworzone z kilku działów lub tylko z jednego, ale nie można tworzyć ministerstw, uwzględniając kompetencje zawarte wewnątrz jakiegoś działu.

Wśród wymienionych w ustawie działów nie ma jednak energetyki. Zadania związane z energetyką zawarte są w dziale gospodarka, który zgodnie z art. 9 ustawy obejmuje "sprawy gospodarki, w tym konkurencyjności gospodarki, współpracy gospodarczej z zagranicą, energetyki, oceny zgodności, miar i probiernictwa, własności przemysłowej, innowacyjności, działalności gospodarczej, promocji gospodarki polskiej w kraju i za granicą, umów offsetowych oraz współpracy z organizacjami samorządu gospodarczego".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Proponowany przez PiS rozkład komisji w VIII kadencji Sejmu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!