Prokuratura zajmie się niepublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Prokuratura zajmie się niepublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Partia Razem w czasie akcji nawołującej do publikacji wyroku TK. (fot.:twitter.com/partiarazem)

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniami ws. nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca - poinformowała praska prokuratura. Sprawę tę przekazała jej Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

- Warszawski prokurator regionalny wyznaczył naszą prokuraturę, z pominięciem właściwości miejscowej, do przeprowadzenia tego postępowania. Dostaliśmy wszystkie zawiadomienia, które w tej sprawie wpłynęły, wyznaczony jest prokurator referent, sprawa została u nas zarejestrowana w zeszłym tygodniu - powiedział w piątek (1 kwietnia) prok. Mariusz Piłat z praskiej prokuratury okręgowej.

Dodał, że obecnie prokurator analizuje wszystkie zawiadomienia oraz analizuje stan faktyczny i stan prawny.

- Decyzja w tej sprawie, to jest kwestia analizy prawnej (...) cały materiał dowodowy znajduje się już w aktach, jest kwestia jego oceny i wydania decyzji - wskazał. Przypomniał, że prokurator na decyzję, czy wszcząć w sprawie śledztwo, czy też odmówić jego wszczęcia, ma 30 dni, czyli w tym przypadku powinien ją podjąć do 22 kwietnia.

W marcu do warszawskiej prokuratury okręgowej - jak wówczas informowano - wpłynęło ponad 100 zawiadomień o przestępstwie nieopublikowania wyroku TK z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o Trybunale. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański mówił wtedy, że postępowanie sprawdzające jest prowadzone pod kątem przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariusza publicznego i na szkodę interesu publicznego. Grozi za to do 3 lat więzienia.

Przeczytaj: Problemy ministra finansów

Prok. Piłat mówiąc w piątek o decyzji w sprawie przeniesienia tej sprawy z Prokuratury Okręgowej w Warszawie do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga wskazał, że prokurator regionalny musi w sposób równomierny obciążać obie stołeczne prokuratury.

9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów. Zdania odrębne złożyli Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których TK nie mógł pominąć noweli przy jej badaniu.

Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany.

- Stanowisko niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaprezentowane 9 marca stwarza jedynie zewnętrzne pozory wyroku TK; od strony prawnej nie jest on wyrokiem - mówiła w Sejmie szefowa kancelarii premiera Beata Kempa. Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek zaznaczał:

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prokuratura zajmie się niepublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!