Prokuratura: postępowanie sprawdzające ws. rezydencji w Klarysewie

Prokuratura: postępowanie sprawdzające ws. rezydencji w Klarysewie
Bronisław Komorowski (fot. Piotr Drabik/ Flickr.com/CC BY 2.0)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła w środę postępowanie wyjaśniające ws. zawiadomienia o stanie prezydenckiej rezydencji w Klarysewie. W ramach tego postępowania ma zostać przesłuchany przedstawiciel zawiadamiającej o sprawie kancelarii prezydenta.

O wszczęciu postępowania sprawdzającego, w ramach którego bada się, czy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, poinformował PAP w środę rzecznik tej prokuratury Przemysław Nowak. W środę rano prezydencki minister Andrzej Dera mówił w RMF FM, że kancelaria Andrzeja Dudy zdecydowała się zawiadomić prokuraturę po zakończeniu inwentaryzacji majątku kancelarii prezydenta w obiektach w Ciechocinku, Klarysewie, Promniku i Wiśle. Dodawał, że zawiadomienie dotyczy nieprawidłowości gospodarowania majątkiem przez kancelarię Bronisława Komorowskiego, w tym przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy i podejrzenia o przywłaszczenie niektórych rzeczy.

Zawiadomienie, skierowane początkowo do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ, trafiło do prokuratury okręgowej i tam rozpoczęto postępowanie wyjaśniające. W dokumencie wskazano na podejrzenie poświadczenia nieprawdy w dokumentach, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych oraz przywłaszczenia rzeczy ruchomych wchodzących w skład majątku Skarbu Państwa - Kancelarii Prezydenta RP.

"Z zawiadomienia wynika, iż mogło dojść do likwidacji majątku w sposób niezgodny z obowiązującymi procedurami, co rodzi wątpliwości, czy likwidacja ta w rzeczywistości miała miejsce czy też rozporządzono składnikami mienia w sposób sprzeczny z prawem. Wskazano m.in. na podejrzenie poświadczenia nieprawdy w dokumentacji potwierdzającej protokolarne zniszczenia niektórych składników majątku, gdyż w rzeczywistości wymienionych w ww. dokumentacji składników nie zniszczono, a rozporządzono nimi w inny sposób" - poinformował prok. Nowak.

Kodeks postępowania karnego stanowi, że postępowanie sprawdzające powinno się zakończyć w ciągu 30 dni (termin może ulec wydłużeniu). W tym czasie prokuratura zamierza przesłuchać - jako zawiadamiającego - przedstawiciela Kancelarii Prezydenta. Później zapadnie decyzja, czy wszcząć śledztwo w sprawie, czy też tego odmówić.

Dokumentacja "jest skandaliczna"

Dera powiedział, że dokumentacja, którą otrzymała kancelaria prezydenta Dudy ws. majątku rezydencji w Klarysewie jest "tak skandaliczna, że tego nie można zostawić bez sprawdzenia przez prokuraturę".

Dodał, że według dokumentacji dotyczącej likwidacji składników majątkowych w tej rezydencji "zlikwidowany" został m.in. dwuletni telewizor. Wśród innych przedmiotów Dera wymienił niespełna roczny ekspres do kawy.

Prezydencki minister nie zgodził się z argumentacją Jacka Michałowskiego - szefa kancelarii prezydenta Komorowskiego, który przekonywał wcześniej, że budynek w Klarysewie w 2010 i 2011 r. nie nadawał się do użytku oraz przyjmowania przedstawicieli innych państw i usunięto stamtąd zniszczony, nienadający się do użytku sprzęt.

"Zgłosiliśmy to do prokuratury, to powinno być wyjaśnione, ponieważ w głowie się nie mieści normalnego obywatela Polski, żeby dwuletni telewizor LCD uznawać za zgniły i likwidować" - powtórzył Dera dodając, że kancelaria prezydenta Dudy chce uczciwego i rzetelnego przejęcia majątku po kancelarii prezydenta Komorowskiego.

W przygotowanym przez kancelarię Dudy raporcie otwarcia znalazły się zarzuty pod adresem kancelarii Komorowskiego - m.in. nieuzasadnione wydatki, możliwość zniszczenia lub przywłaszczenia mienia należącego do Kancelarii Prezydenta.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Prokuratura: postępowanie sprawdzające ws. rezydencji w Klarysewie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!