XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prokuratura: nie będzie śledztwa ws. finansowania kampanii PO i PiS

Prokuratura: nie będzie śledztwa ws. finansowania kampanii PO i PiS
Postanowienia podjęte we wtorek i środę nie są prawomocne, partie mogą złożyć na nie zażalenia. Fot. Flickr

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła podjęcia śledztwa w sprawach dotyczących możliwych nieprawidłowości przy finansowaniu kampanii wyborczej przez PO i PiS - poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak.

Chodziło o zgłoszone przez PO zawiadomienie dotyczące emisji spotu PiS "Obywatele decydują" oraz złożone przez PiS zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach przy kampanii billboardowej PO z wizerunkiem premier Ewy Kopacz "Słucham, rozumiem, pomagam".

Prokuratura zdecydowała też o odmowie śledztwa w sprawie wyjazdowego posiedzenia rządu we Wrocławiu oraz wizyty premier Kopacz w Wielkopolsce. PiS argumentowało w zawiadomieniu, że takie posiedzenia i wyjazdy przysparzają korzyści majątkowych Platformie Obywatelskiej.

Postanowienia podjęte we wtorek i środę nie są prawomocne, partie mogą złożyć na nie zażalenia - zaznaczył prok. Nowak.

Tylko z funduszu wyborczego partii

Prokuratura uzasadniając decyzję przypomniała, że zasady finansowania kampanii wyborczej określa Kodeks wyborczy. Przewiduje on odpowiedzialność karną za udzielanie komitetowi wyborczemu partii politycznej lub przyjmowanie w imieniu takiego komitetu, w związku z wyborami, korzyści majątkowej z innego źródła niż z funduszu wyborczego partii politycznej tworzącej komitet wyborczy.

Odpowiedzialność karna grozi też za udzielanie korzyści majątkowej o charakterze niepieniężnym - innej niż nieodpłatne usługi polegające na rozpowszechnianiu plakatów i ulotek wyborczych przez osoby fizyczne oraz pomocy w pracach biurowych udzielanej przez osoby fizyczne - zaznaczył rzecznik. Korzyść majątkowa musi być wymierna - dodał.

Prokuratura oceniła, że z materiałów uzyskanych w ramach postępowań sprawdzających i z samych zawiadomień partii nie wynika podejrzenie, aby taka wymierna korzyść majątkowa została przez kogokolwiek przekazana i przyjęta.

"Nie wynikało zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów komitetów wyborczych"

Nowak wyjaśnił, że ani ze spotu referendalnego Prawa i Sprawiedliwości, ani kampanii wizerunkowej PO, wyjazdowego posiedzenia rządu, ani wizyty premier w Wielkopolsce nie wynikało zwiększenie aktywów lub zmniejszenie pasywów komitetów wyborczych tych partii.

Z tytułu powyższych zdarzeń żadne środki finansowe lub inne korzyści majątkowe nie zostały przeniesione na rzecz żadnego z powyższych komitetów. Komitety te nie został również zwolnione z żadnego zobowiązania w związku z powyższymi zdarzeniami" - argumentuje prokuratura. Stąd odmowa śledztwa - dodał.

Nie złamali przepisów ustawy o partiach

Nie doszło też do złamania przepisów ustawy o partiach politycznych, która przewiduje odpowiedzialność za wydawanie środków partii na kampanię wyborczą bez pośrednictwa funduszu wyborczego partii.

Ani wyjazdowe posiedzenie rządu, ani wyjazd premier do Wielkopolski nie były finansowane z budżetu partii politycznej - podał. Koszty kampanii wizerunkowej zostały rozdzielone czasowo pomiędzy partię PO i komitet wyborczy partii - od formalnego rozpoczęcia kampanii wyborczej za kampanię płacił Komitet Wyborczy PO z funduszu wyborczego partii - wyjaśniła prokuratura.

Nowak zaznaczył, że takie rozwiązanie zaakceptowała Państwowa Komisja Wyborcza. Zwrócił też uwagę, że z Kodeksu wyborczego wynika, że do chwili przyjęcia przez PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego partie polityczne mają prawo finansować - bez pośrednictwa funduszu wyborczego - agitację wyborczą na rzecz upowszechniania celów programowych partii politycznej.

"Ustawa pozwala na prezentowanie swojego stanowiska"

Przepisy ustawy o partiach politycznych dotyczące zasad finansowania przez fundusz wyborczy dotyczą kampanii wyborczych, a nie referendalnych, w ramach której publikowany był spot PiS "Obywatele decydują" - podkreślił Nowak.

W ocenie prokuratury ustawa o referendum ogólnokrajowym pozwala na prezentowanie swojego stanowiska m.in. przez partie polityczne w nieskrępowany sposób.

Pomimo tego, iż przedmiotowy spot kampanijny bezpośrednio nie dotyczy jednomandatowych okręgów wyborczych, sposobu finansowania partii politycznych i zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika, to wpisuje się w szeroko rozumiany kontekst kampanii referendalnej i ewentualnego rozszerzenia przedmiotu głosowania" - oceniła prokuratura, odmawiając śledztwa.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prokuratura: nie będzie śledztwa ws. finansowania kampanii PO i PiS

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!