REKLAMA

Prokuratura gotowa na działania w związku z ŚDM

  • Autor: PAP/JS
  • 26 lipca 2016 10:10
Prokuratura gotowa na działania w związku z ŚDM W prokuraturach powołano specjalne zespoły śledczych, którzy mają prowadzić czynności ws. ewentualnych przestępstw podczas zbiorowych zakłóceń porządku publicznego (fot.fotolia)

W prokuraturach powołano specjalne zespoły śledczych, którzy mają prowadzić czynności ws. ewentualnych przestępstw podczas zbiorowych zakłóceń porządku publicznego i popełnionych w trakcie zdarzeń mogących wywołać panikę w tłumie w czasie 31. Światowych Dni Młodzieży.

Jak ogłosiła Prokuratura Krajowa na swojej stronie internetowej, opracowano zasady reagowania prokuratury w przypadku poważnych zdarzeń zaistniałych podczas ŚDM. W szczególności chodzi o zbiorowe zakłócenia porządku publicznego, zdarzenia mogące wywołać panikę w tłumie, katastrofę w ruchu drogowym, kolejowym lub lotniczym, bezprawne użycie broni palnej lub ładunku wybuchowego, uprowadzenia osób i ataki na organa państwowe dokonane za pomocą narzędzi teleinformatycznych.

We wszystkich prokuraturach rejonowych w Częstochowie, Krakowie, Myślenicach, Wadowicach oraz Wieliczce zostały powołane specjalne zespoły prokuratorów, którzy prowadziliby czynności procesowe. Prokuratorzy z Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Krakowie i Katowicach, a także z podległych im prokuratur okręgowych i rejonowych mają pełnić stałe, całodobowe dyżury w pracy.

Czytaj też: ŚDM, Magierowski: Kryzys migracyjny i problemy biedy są bliskie papieżowi

"Specjalne zespoły prokuratorów z prokuratur okręgowych będą odpowiadały za wykonywanie zadań związanych z ewentualnymi wnioskami o zastosowanie kontroli operacyjnej oraz za wykonywanie zadań związanych z obrotem z zagranicą" - głosi komunikat Prokuratury Krajowej.

Opracowano też procedury działania na wypadek zdarzeń związanych z naruszeniem przestrzeni powietrznej, m.in. przez drony. Ustalono procedury komunikowania się i wspólnego wykonywania zadań z innymi służbami, np. z policją.

Według PK, dodatkowe działania prokuratury w związku z ŚDM będą podejmowane w całym kraju, nie tylko na Śląsku i w Małopolsce, gdyż "zagrożenia i zdarzenia przestępcze związane z tym wydarzeniem mogą bowiem wystąpić w całej Polsce". Dlatego we wszystkich jednostkach prokuratury w kraju zwiększona została liczba prokuratorów dyżurujących. Także jednostki spoza południa Polski mają obowiązek bieżącego informowania Prokuratury Krajowej o "poważnych zdarzeniach powodujących konieczność podjęcia czynności przez prokuratora".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA