REKLAMA

Prokuratura Europejska: Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje z Niemcami pomysł powołania nowej jednostki

  • Autor: GP
  • 01 lipca 2016 12:47
Prokuratura Europejska: Ministerstwo Sprawiedliwości konsultuje z Niemcami pomysł powołania nowej jednostki Zbigniew Ziobro (po prawej) i ambasador Niemiec Rolf Nikelem (z lewej). (fot.:ms.gov.pl)

• Zbigniew Ziobro rozmawiał o najnowszych propozycjach prawnych zgłoszonych na forum UE z ambasadorem Niemiec.
• Jedną z nich jest utworzenie Prokuratury Europejskiej.
• Współpraca prawna między Polską i Niemcami jest regulowana przez prawo unijne.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro rozmawiał z ambasadorem Niemiec w Polsce, Rolfem Nikelem.

Spotkanie w czwartek (30 czerwca) zostało poświęcone najważniejszym elementom współpracy obu państw, w tym nowym pomysłom rozpatrywanym na forum Unii Europejskiej.

Podczas rozmowy Ziobro odniósł się do projektu rozporządzenia w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej oraz projektu dyrektywy w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych.

Prokuratura Europejska to propozycja z 2013 roku, która ma przeciwdziałać i uskutecznić ściganie przestępców, którzy defraudują pieniądze unijnych podatników.

Mandat Prokuratury Europejskiej ma w jej pierwotnej formie obejmować dochodzenie, ściganie i stawianie przed sądem sprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii. Jego realizacja wymaga autonomicznych uprawnień w zakresie dochodzenia i ścigania podejrzanych. Część tych propozycji jest alarmująca dla organów ścigania części państw Unii.

Innym spornym elementem tego projektu jest definicja przestępstwa przeciwko interesom finansowym Unii.

Czytaj: Czy nowa ustawa o TK da Ziobrze możliwość blokowania TK? Adam Bodnar uważa, że tak

Ponadto Ziobro nawiązał do ubiegłotygodniowych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w Berlinie, podczas których omówił z ministrem Heiko Maasem kwestie dotyczące, m.in. walki z przestępczością zorganizowaną. 

Współpraca prawna w sprawach cywilnych i karnych pomiędzy polskimi oraz niemieckimi organami wymiaru sprawiedliwości odbywa się na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA