Projekt zaostrzenia kar dla sędziów i prokuratorów trafił do konsultacji

Projekt zaostrzenia kar dla sędziów i prokuratorów trafił do konsultacji
Dziś Kodeks karny nie zawiera zapisów o wysokości kar za korupcję wobec przedstawicieli jakichkolwiek zawodów czy konkretnych funkcji publicznych - obowiązują przepisy ogólne. (Fot. Sxc.hu)

Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewidujący co najmniej 3 lata więzienia, bez możliwości zawieszenia kary, dla prokuratorów i sędziów, którym udowodniono by przyjęcie - w związku z trwającym postępowaniem - korzyści majątkowej lub osobistej albo ich obietnicy.

Informacja o tym znajduje się na rządowych stronach legislacyjnych.

W lipcu br. MS podało, że trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które mają zapobiec korupcji wśród sędziów i prokuratorów, a w razie wykrytych przypadków - pozwolić na surowe karanie sprawców. Groziłaby za to kara co najmniej trzech lat więzienia; wprowadzono by zasadę orzekania kary bezwzględnego pozbawienia wolności, a nie w zawieszeniu.

- Prokuratorzy i sędziowie stoją na straży praworządności i bezpieczeństwa Polaków. Można i należy od nich wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli. Gdy obywatel staje przed sądem, musi mieć przekonanie, że trafia na obiektywnego, bezinteresownego sędziego, na którego nie można wpłynąć przez łapówkę - podkreślał wtedy minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Aby dbać o te standardy, chcemy zaostrzyć odpowiedzialność karną w przypadkach korupcji w wymiarze sprawiedliwości. Tych, którzy dopuszczą się takiego czynu, będziemy piętnować i eliminować z zawodu - dodał.

Ponadto ten projekt MS wprowadza zapis o karalności korupcji osób "pełniących funkcje publiczne w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej".

Dziś Kodeks karny nie zawiera zapisów o wysokości kar za korupcję wobec przedstawicieli jakichkolwiek zawodów czy konkretnych funkcji publicznych - obowiązują przepisy ogólne.

Kk stanowi, że kto - w związku z pełnieniem funkcji publicznej - przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 podlega zaś ten, kto - w związku z pełnieniem funkcji publicznej - uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub takiej korzyści żąda. Z kolei kto - w związku z pełnieniem funkcji publicznej - przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości lub jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!