XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Projekt o jawności życia publicznego: 6 listopada konferencja uzgodnieniowa

Projekt o jawności życia publicznego: 6 listopada konferencja uzgodnieniowa
Projektu ustawy o jawności życia publicznego zaostrza przepisy antykorupcyjne. (fot. pixabay)

6 listopada w kancelarii premiera odbędzie się konferencja uzgodnieniowa dotycząca przygotowanego przez ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego projektu ustawy o jawności życia publicznego.

• Resorty miały czas do 2 listopada, by przedstawić swoje opinie o projekcie.

• Projekt przewiduje obowiązek przygotowania i stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych.

• Obecna wersja projektu zakłada, że ustawa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2017 r.

Projekt ustawy o jawności życia publicznego minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik przedstawili 23 października. Projekt przewiduje m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym oraz nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych

Projekt zakłada obowiązek prowadzenia jawnego ogłaszanego w BIP lub na stronach internetowych rejestru umów cywilnoprawnych. Obowiązek ten będzie spoczywał na jednostkach sektora finansów publicznych, przedsiębiorstwach państwowych, instytutach badawczych oraz spółkach zobowiązanych, tzn. takich, w których udział Skarbu Państwa lub samorządu wynosi ponad 10 procent.

Czytaj też: Paweł Mucha i Stanisław Piotrowicz na spotkaniu ws. projektów ustaw o KRS i SN

Projekt reguluje też status sygnalisty, tj. osoby zgłaszającej wiarygodne informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa korupcyjnego dotyczące urzędu lub przedsiębiorstwa, w którym lub dla którego, świadczy pracę. Osoba, której prokurator przyzna taki status, uzyska od państwa ochronę i pomoc prawną polegającą m.in. na ochronie zawodowej oraz prawnej.

Projekt przewiduje obowiązek przygotowania i stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych w jednostkach sektora publicznego oraz w co najmniej średnich przedsiębiorstwach.

Resorty miały czas do 2 listopada, by przedstawić swoje opinie o przepisach, które mają wzmocnić transparentność państwa.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński nie pojawi się na kongresie Polski Razem

W liście z 25 października do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, Rady Dialogu Społecznego, Krajowej Izby Gospodarczej, Najwyższej Izby Kontroli oraz stowarzyszeń i organizacji zajmujących się m.in. obroną praw człowieka poproszono o przygotowanie opinii do treści proponowanej ustawy do 3 listopada.

Termin konferencji uzgodnieniowej, podczas której zostanie podsumowany proces konsultacji publicznych, wyznaczono na 6 listopada na godz. 11. Ma odbyć się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - wynika z listu przewodniego umieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Projekt o jawności życia publicznego: 6 listopada konferencja uzgodnieniowa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!