Producent Patriota proponuje MON rozmowy

Producent Patriota proponuje MON rozmowy
System obrony powietrznej Patriot (fot. Sivi Steys/Wikipedia/CC BY-SA 2.0)

Producent systemu obrony powietrznej Patriot, amerykańska firma Raytheon, zadeklarowała w piątek gotowość do odpowiedzi na pytania polskiego rządu. MON, które ostatnio wyraziło zastrzeżenia do stanu rozmów o zestawach Patriot, wstępnie wybranych przez Polskę, przyjęło propozycję.

„Raytheon jest gotowy w najbliższym czasie dołączyć do przedstawicieli rządu Stanów Zjednoczonych, aby spotkać się z Ministerstwem Obrony Narodowej RP i przedstawić swoje rozwiązanie w ramach programu Wisła oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania polskiego rządu” – napisała korporacja w przesłanym PAP oświadczeniu.

„Jesteśmy otwarci na rozmowy. Przyjmujemy tę propozycję, rozumiemy, że producent będzie mógł określić ramy czasowe projektu” – skomentował stanowisko firmy rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

W rozmowie z PAP dodał, że „jak mówił minister Antoni Macierewicz, Stany Zjednoczone są naszym największym sojusznikiem, zatem jest nim także amerykański przemysł zbrojeniowy”. Podkreślił, że z powodu proponowanych zbyt odległych terminów dostaw rozmowy trzeba rozpocząć jeszcze raz.

W resorcie trwa przegląd głównych postępowań dotyczących zakupów uzbrojenia, w tym zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu. W środę Macierewicz powiedział, że "warunki tego ewentualnego kontraktu (...) dalece uległy zmianie od czasu, gdy był on przedstawiany opinii publicznej". "Cena jest nieporównanie wyższa, możliwość dostarczenia produktu nieporównanie dłuższa, a warunki przejściowe do realizacji ogólnie nieznane stronie, która miałaby to realizować" - mówił.

Tuż po objęciu urzędu Macierewicz powiedział, że MON sprawdza dotychczasowe postępowania, a dalsze decyzje dotyczące programu Wisła – obrony powietrznej średniego zasięgu – zależą od poznania stanu negocjacji. Ubolewał, że dotarły do niego "niepokojące pogłoski", ale "żaden z odchodzących urzędników, ministrów, negocjatorów nie przedstawił w pełni sprawozdania pokazującego, jaki jest stan tych negocjacji". "Jesteśmy i chcemy być sojusznikami Stanów Zjednoczonych i chcemy współdziałać z USA także w dziedzinie uzbrojenia” – zapewnił szef MON.

Amerykańska oferta zestawów Patriot była jedną z dwóch zakwalifikowanych do ostatniego etapu postępowania obok oferty francuskiego konsorcjum Eurosam, także mającej wsparcie rządowe w kraju producenta. Wiosną ruszyły polsko-amerykańskie rozmowy międzyrządowe o zakupie ośmiu baterii Patriot.

Według nieoficjalnych informacji, w październiku - w trakcie ostatniej wizyty - polska delegacja była rozczarowana amerykańskimi propozycjami dotyczącymi ceny, zakresu transferu technologii i terminów dostaw.

Poseł Czesław Mroczek (PO), który w poprzednim kierownictwie MON jako wiceminister odpowiadał za zakupy uzbrojenia, powiedział, że na kilkanaście dni przed wyborami, po kolejnej rundzie roboczych rozmów zdecydowano, by z wystosowaniem zapytania o ostateczną ofertę (LOR - letter of request) zaczekać do końca listopada. „Nie wysłaliśmy LOR świadomie, by nie stawiać kropki nad +i+ tuż przed wyborami, choć wycofanie się z tego nie powoduje żadnych zobowiązań” – oświadczył Mroczek.

Podkreślił, że nie chodzi o podpisanie umów, lecz o dalsze negocjacje. „Jesteśmy na etapie przed złożeniem wniosku o uruchomienie tzw. procedury FMS, co oznacza, ze negocjacje potrwają jeszcze co najmniej rok” – mówił Mroczek. FMS to program sprzedaży uzbrojenia sojusznikom USA, wymagający zgody Kongresu.

Dodał, że celem ostatniego spotkania było omówienie wątpliwości i różnic zdań po wstępnych negocjacjach. Zapewnił, że Amerykanie deklarowali daleko idącą gotowość do przekazania technologii i offsetu.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!