Prezydium Senatu spotkało się z delegacją Komisji Weneckiej

Prezydium Senatu spotkało się  z delegacją Komisji Weneckiej
Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. (fot.: flickr.com/C BY-NC-ND 2.0)

W poniedziałek (8 lutego) po godz.14.30. rozpoczęło się spotkanie prezydium Senatu, z marszałkiem izby Stanisławem Karczewskim (PiS) na czele, z delegacją Komisji Weneckiej, która ma przygotować opinię ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Wcześniej w poniedziałek delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z władzami Sądu Najwyższego oraz z przedstawicielami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. Ponadto przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po spotkaniu z przedstawicielami Senatu delegacja Komisji Weneckiej uda się na spotkanie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim (PiS).

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. O opinię ws. nowelizacji ustawy o TK - którą Sejm uchwalił 22 grudnia - zwrócił się do Komisji m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

Projekt nowelizacji złożyli w Sejmie 15 grudnia posłowie PiS, 22 grudnia po burzliwej debacie nowelizację uchwalił Sejm, 24 grudnia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent podpisał nowelizację 28 grudnia, tego dnia została ona opublikowana i weszła w życie.

Przeczytaj: Eksperci o Komisji Weneckiej w Polsce

Nowelizacja stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (zgodnie z poprzednimi przepisami pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Wniosek do Komisji szef MSZ uzasadniał przekonaniem, iż Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydium Senatu spotkało się z delegacją Komisji Weneckiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!