Prezydent z wizytą w Portugalii. Rozmowy z prezydentem i premierem

Prezydent z wizytą w Portugalii. Rozmowy z prezydentem i premierem
Prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem i premierem udaje Portugalii. Fot. Twitter

• Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek z wizytą do Portugalii.
• Będzie rozmawiał z prezydentem i premierem tego kraju m.in. o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Warszawie.
• Prezydent otworzy też wystawę na uniwersytecie w Lizbonie nt. muzeum w Markowej.

Oficjalna część wizyty prezydenta w Republice Portugalskiej rozpocznie się w środę. Tego dnia na Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie Andrzej Duda otworzy wystawę "Samarytanie z Markowej".

Następnie prezydent spotka się z premierem Portugalii Antonio Costą. Po spotkaniu odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Dudy i Costy.

Kolejnym punktem wizyty prezydenta w Portugalii będzie spotkanie z portugalskim prezydentem Marcelo Rebelo de Sousa, po którym odbędzie się konferencja prasowa obu prezydentów.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zaznaczył, że prezydent Duda będzie pierwszym gościem zagranicznym przyjętym przez wybranego w styczniu prezydenta Portugalii. Marcelo Rebelo de Sousa objął urząd prezydenta na początku marca.

Czytaj też: Rafalska: Prezydent troszczy się o wdrożenie ustawy 500 plus

"Wizyta prezydenta Dudy w Portugalii to jasny sygnał, że szczyt NATO w Warszawie ma być szczytem uniwersalnym; to nie jest szczyt poświęcony tylko i wyłącznie wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska nie jest wyłącznie rzecznikiem tego, żeby szczyt warszawski był szczytem dotyczącym zagrożeń pochodzących ze strony Rosji"- podkreślił Szczerski.

Jak zaznaczył, prezydentowi bardzo zależy na tym, aby wydźwięk szczytu w Warszawie był uniwersalny, który "wskaże na wrażliwości, potrzeby, problemy i wyzwania stojące przed całym Sojuszem Północnoatlantyckim".

Prezydencki minister zaznaczył, że Andrzej Duda chce przed szczytem odwiedzić nie tylko regionalnych partnerów Polski w ramach NATO, ale także partnerów "mających swoje własne optyki patrzenia na bezpieczeństwo całego Sojuszu".

"Pierwszą wizytą u partnerów, których chcemy wysłuchać i których punkt widzenia chcemy uwzględnić w ostatecznym kształcie porozumienia warszawskiego, jest właśnie Portugalia" - podkreślił Szczerski. Jak dodał, Portugalia jest bardzo ważnym państwem dla NATO, który ma "bardzo wyraźną optykę atlantycką i południową", i którego "punkt widzenia będzie bardzo istotnym dla prezydenta w budowania ostatecznego kształtu konsensu warszawskiego".

"Chodzi o to - taki jest nasz cel - aby szczyt podjął decyzje - po pierwsze o wzmocnieniu obecności NATO na wschodniej flance, a po drugie, aby był gotowy do opracowania i przyjęcia strategii działania na flance południowej" - wyjaśnił Szczerski. Jak mówił, NATO ma strategię działania na wschodniej flance NATO, ale nie ma tam sił; z kolei na flance południowej są już siły NATO, nie ma jednak strategii działania.

"To są rzeczy, które muszą się dopełnić na szczycie w Warszawie. Oczekujemy więc obecności na wschodniej flance, strategii na południowej oraz potwierdzenia transatlantyckiego charakteru Sojuszu" - powiedział Szczerski. Jak dodał, ta ostatnia kwestia będzie przedmiotem wizyty prezydenta w Kanadzie w pierwszej dekadzie maja.

Prezydent Duda będzie też rozmawiał z prezydentem Portugalii, a także z premierem tego kraju Antonio Costą o relacjach NATO-Unia Europejska. "Bardzo ważne jest, by znaleźć dobre połączenie między UE i NATO w czasie szczytu w Warszawie. Oczekujemy, że UE przed szczytem przyjmie swoją strategię polityki międzynarodowej. Wtedy będziemy mogli zgrać te dwie instytucje, w których Polska chce odgrywać ważną rolę" - powiedział Szczerski.

 

×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!