Prezydent w Wieluniu: Zbombardowanie śpiącego miasta to nie wojna - to barbarzyństwo

Prezydent w Wieluniu: Zbombardowanie śpiącego miasta to nie wojna - to barbarzyństwo
Wieluń: Obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Wieluń nie jest symbolem bohaterstwa. Ono jest symbolem niemieckiego bestialstwa. Złamania konwencji międzynarodowych. Zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, bez żadnego uprzedzenia zwykłych, śpiących ludzi - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia (Łódzkie).

• Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia (Łódzkie).

• Największa wojna w dziejach świata, która pociągnęła za sobą najwięcej ludzkich istnień ma dwa wielkie symbole - oba w naszym kraju - zaznaczył.

• Wskazał, że pierwszy z nich to Westerplatte, a drugie to Wieluń.

• Jak ocenił, dziś taki atak jak ówczesne zbombardowanie Wielunia nazwalibyśmy atakiem terrorystycznym, bo - jak mówił - zbombardowanie śpiącego miasta, to nie jest wojna, to jest barbarzyństwo i bandytyzm.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia (Łódzkie).

Poranne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 78 lat, rozpoczęły się przed godziną 4.40, o której to porze 1 września 1939 r. nastąpił atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych, na który spadły pierwsze ładunki. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala.

Polegli w nalocie mieszkańcy Wielunia uważani są za pierwsze polskie ofiary II wojny światowej.

Prezydent w rocznicę tamtych wydarzeń podkreślił, że "największa wojna w dziejach świata, która pociągnęła za sobą najwięcej ludzkich istnień ma dwa wielkie symbole - oba w naszym kraju". Wskazał, że pierwszy z nich to Westerplatte - miejsce, gdzie rozpoczęły się pierwsze walki II wojny światowej i jest ono symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza i było sygnałem dodającym siły oraz mobilizacji do obrony Rzeczypospolitej, a drugie to Wieluń.

Czytaj też: Afera na Westerplatte: Wojsko nie pozwoliło odczytać Apelu Pamięci

"Ale ono (Wieluń) nie jest symbolem bohaterstwa. Ono jest symbolem bestialstwa, niemieckiego bestialstwa. Złamania konwencji międzynarodowych. Zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, bez żadnego uprzedzenia zwykłych, śpiących ludzi. Bombardowania szpitala, zniszczenia obiektów kultu" - powiedział Andrzej Duda.

Jak ocenił, dziś taki atak jak ówczesne zbombardowanie Wielunia "nazwalibyśmy atakiem terrorystycznym", bo - jak mówił - "zbombardowanie śpiącego miasta, to nie jest wojna, to jest barbarzyństwo i bandytyzm". "Atak na Wieluń stał się straszliwym symbolem tamtej wojny i metod, jakie stosowali Niemcy" - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że niemieckie bomby spadły na śpiące miasto, w którym nie było jednostek i obiektów wojskowych i które było pozbawione obrony.

Czytaj też: Premier na Westerplatte: Polska była ofiarą, ale też bohaterem II wojny światowej

Przypomniał, że w czasie II wojny światowej zginęło ponad 30 mln cywilów, w tym 6 mln obywateli Polski. "Obywateli różnych narodowości, bo Polska była wtedy państwem wielu narodów. Mieszkali tutaj wówczas Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Tatarzy i oczywiście my Polacy, ale wszyscy razem byliśmy obywatelami Rzeczypospolitej - polskiego państwa, których Niemcy postanowili zniszczyć. Trzeba sprawy nazwać po imieniu. Nikt nie był tak traktowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, jak Żydzi, Romowie i Sinti i Słowianie. Nas niszczyli w sposób bezwzględny" - podkreślił prezydent.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Prezydent w Wieluniu: Zbombardowanie śpiącego miasta to nie wojna - to barbarzyństwo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!