Prezydent spotkał się z inicjatorami referendów obywatelskich

Prezydent spotkał się z inicjatorami referendów obywatelskich
Fot. Shutterstock

We wtorek po godz. 12. w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzej Dudy z inicjatorami obywatelskich inicjatyw referendalnych w sprawie wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego sześciolatków i Lasów Państwowych.

Z zaproszenia prezydenta skorzystali: szef "S" Piotr Duda, Tomasz i Karolina Elbanowscy oraz organizatorzy akcji na rzecz referendum ws. Lasów Państwowych. W spotkaniu bierze udział także kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

Szef NSZZ "Solidarność" podkreślił, że przyszedł do prezydenta Andrzeja Dudy jako "pełnomocnik trzech milionów obywateli", którzy poparli wniosek o referendum ws. reformy emerytalnej. Wyraził nadzieję, że prezydent "wsłucha się w jego spostrzeżenia". "Idę do prezydenta z konkretną propozycją" - powiedział Piotr Duda w rozmowie z dziennikarzami jeszcze przed spotkaniem.

"Prawnicy są prawnikami, a prezydent jest prezydentem i może zrobić prawie, albo i wszystko" - odparł szef "S", na uwagę, że w ocenie części konstytucjonalistów nie można dopisać dodatkowych pytań do referendum zarządzonego na 6 września.

Z kolei Tomasz Elbanowski przypomniał, że dwa lata temu złożono w Sejmie milion podpisów w sprawie referendum edukacyjnego, dotyczącego obowiązku szkolnego 6-latków i likwidacji gimnazjów. "Czekamy na realizację" - dodał. "6 września mamy referendum i to pytanie powinno się znaleźć, jeśli milion obywateli o to wnioskuje" - zaznaczył Elbanowski.

W sobotnim wywiadzie dla radiowej Jedynki A.Duda, pytany czy zamierza wyrazić zgodę na dodatkowe pytania w referendum zaplanowanym na 6 września, odpowiedział, że jego stanowisko w sprawie referendum zostanie przedstawione w tym tygodniu.

NSZZ "Solidarność" chciała w 2012 roku, aby w referendum Polacy wypowiedzieli się, czy są za utrzymaniem wieku emerytalnego (zanim podniesiono go do 67. roku życia), czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. "S" złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o takie referendum. Sejm wniosku nie poparł.

Pod - zainicjowanym przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców - wnioskiem o referendum ws. obowiązku szkolnego 6-latków podpisało się prawie milion osób. Sejm wniosek odrzucił. Do stycznia 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie w sumie ponad 2,5 mln podpisów o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych; formalnie jest to inicjatywa obywatelska. Polacy mieliby odpowiedzieć na pytanie m.in. dot. finansowania Lasów Państwowych.

Z wnioskiem do prezydenta, by do wrześniowego referendum dopisać trzy pytania: o wiek emerytalny, obowiązek szkolny 6-latków i Lasy Państwowe, zwróciła się wiceprezes PiS Beata Szydło.

6 września zgodnie z inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!