Prezydent rozmawiał z dowództwem polsko-litewsko-ukraińskiej brygady

Prezydent rozmawiał z dowództwem polsko-litewsko-ukraińskiej brygady
Prezydent Andrzej Duda (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• Prezydent Andrzej Duda odbył wideokonferencję z dowództwem polsko-litewsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG, która przechodzi obecnie ćwiczenia certyfikujące Common Challenge-16.
• Po jego zakończeniu jednostka ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną.

Ćwiczenia Common Challenge-16 na poligonie w Nowej Dębie (Podkarpackie) rozpoczęły się w ubiegły czwartek i potrwają do piątku. Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, jest to ćwiczenie certyfikujące LITPOLUKRBIRG do tzw. pełnej gotowości operacyjnej. Oznacza to, że sprawdzane jest przygotowanie jednostki do planowania i prowadzenia działań w ramach operacji wsparcia pokoju pod egidą ONZ, które są głównym przeznaczeniem brygady.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział, że ćwiczenia są ukoronowaniem i sfinalizowaniem procesu organizowania brygady, powołanej na mocy umowy podpisanej w 2014 r. "Prezydent w czasie wideokonferencji został zapoznany z przebiegiem ćwiczenia. Interesował się też szczegółami współdziałania oficerów. Podnoszone były różne kwestie techniczne związane z funkcjonowaniem brygady - łączność, porozumiewanie się, współpraca" - powiedział Soloch.

Zwrócił uwagę, że brygada już współpracuje m.in. z Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy i Wielonarodowym Korpusem Północ-Wschód w Szczecinie, a także uczestniczyła w czerwcu w ćwiczeniach Anakonda-16. "To jest kolejny etap rozwoju i najważniejsze ćwiczenie brygady w tym roku. Stąd to wideopołączenie prezydenta z dowodzącymi oficerami" - powiedział szef BBN.

Soloch dodał, że najistotniejsze pytania prezydenta dotyczyły technicznych aspektów współpracy, np. tego, w jakim stopniu jednostki z Polski, Litwy i Ukrainy są zgrane, jak wygląda łączność i dogrywanie współpracy podczas ćwiczenia. "Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że znaczenie tej brygady ma również wymiar polityczny, ale w tym kontekście brygada pojawia się w rozmowach między przywódcami trzech państw. Tutaj było połączenie z oficerami. Ono dotyczyło kwestii stricte wojskowych, związanych z funkcjonowaniem brygady na co dzień i obecnie prowadzonym ćwiczeniem" - powiedział szef BBN.

Prezydentowi, prócz Solocha, towarzyszyli szef MON Antoni Macierewicz oraz dowódca generalny gen. broni Mirosław Różański. Dowództwo Generalne RSZ odpowiada za całokształt ćwiczenia, jego planowanie i przygotowanie, a Dowództwo Operacyjne RSZ - za proces certyfikacji brygady. Rozmówcami prezydenta byli oficerowie dowodzący LITPOLUKRBRIG oraz I zastępca dowódcy generalnego gen. broni Leszek Surawski, który jest kierownikiem ćwiczenia. Zgodnie z trójstronną umową, stanowiska dowódcy brygady, jego zastępcy oraz szefa sztabu co trzy lata zmieniają się rotacyjnie pomiędzy państwami ramowymi. Aktualnie dowódcą LITPOLUKRBRIG jest płk Zenon Brzuszko, jego zastępcą - oficer ukraiński, a szefem sztabu - oficer litewski.

Soloch zwrócił uwagę, że brygadę tworzą Ukraina i dwa państwa NATO i UE. "Zaangażowanie Ukrainy w tę brygadę ma służyć również przyciąganiu do współpracy w ramach struktur europejskich. Zakładamy, że kiedy będzie kolejny dyżur grupy bojowej UE, w którym będzie uczestniczyła Polska w ramach Grupy Wyszehradzkiej w 2019 r., być może elementy właśnie tej przede wszystkim brygady i uczestnictwo ukraińskie będzie w tym dyżurze zagwarantowane, o ile oczywiście Ukraina będzie podtrzymywała zainteresowanie, a na razie jest zainteresowana tego typu współpracą" - powiedział szef BBN.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent rozmawiał z dowództwem polsko-litewsko-ukraińskiej brygady

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!