REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę ws. zmiany zasad dozoru elektronicznego

  • Autor: PAP/JS
  • 29 marca 2016 15:00
Prezydent podpisał ustawę ws. zmiany zasad dozoru elektronicznego Według danych MS - od września 2009 r. - systemem objętych było lub jest około 50 tys. osób skazanych na karę pozbawienia wolności (fot. Kancelaria Prezydenta)

• Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa karnego, przywracającą stosowanie dozoru elektronicznego jako formy wykonywania kary pozbawienia wolności, a nie wyłącznie - ograniczenia wolności.
• Wejdzie ona w życie 15 kwietnia.

Nowelizacja z 11 marca to powrót do rozwiązań sprzed 1 lipca 2015 r. Od lipca 2015 r. dozór elektroniczny stał się rodzajem kary ograniczenia wolności, a nie - jak było wcześniej - sposobem wykonania kary pozbawienia wolności w wymiarze do roku.

"Zmiana ta okazała się w praktyce wysoce nieefektywna i przyniosła drastyczny spadek orzeczeń o wykonywaniu kary w SDE. Z tego względu dalsze stosowanie systemu na potrzeby wykonywania kary ograniczenia wolności może doprowadzić do zmarginalizowania tej instytucji w sferze polityki karnej" - wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy przygotowanej w resorcie sprawiedliwości. Nowela ponownie obejmuje systemem część osób skazanych na kary więzienia.

Elektroniczny system monitoringu skazanego kontroluje wykonywanie przez niego obowiązków nałożonych przez sąd i umożliwia odbywanie kary poza zakładem karnym, w miejscu zamieszkania. System, dzięki nadajnikowi, umożliwia monitorowanie miejsca pobytu skazanego. Zakładana na nogę bransoleta przypomina wyglądem duży zegarek. Umieszczony w niej nadajnik wysyła fale radiowe i komunikuje się z urządzeniem w domu osadzonego, które przekazuje sygnał do centrali.

Według danych MS - od września 2009 r. - systemem objętych było lub jest około 50 tys. osób skazanych na karę pozbawienia wolności. Tymczasem w drugim półroczu 2015 r. w SDE wykonywano 28 kar ograniczenia wolności.

Rząd nie wyklucza, że w przyszłości będzie chciał rozszerzyć możliwość stosowania SDE również o inne rodzaje kar wolnościowych. MS podkreśla, że średni koszt obsługi jednego skazanego w systemie dozoru elektronicznego wynosi 331 zł miesięcznie, a koszt utrzymania skazanego w jednostce penitencjarnej jest ponad osiem razy wyższy.

Czytaj też: Prezydent podpisał nowelę ustawy o radiofonii i telewizji

Według nowelizacji ustawy sąd penitencjarny udzielałby skazanemu zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w SDE, jeżeli spełniono łącznie następujące warunki: kara pozbawienia wolności nie przekracza roku; jest to wystarczające dla osiągnięcia jej celów; skazany ma miejsce stałego pobytu; osoby pełnoletnie z nim mieszkające wyraziły na to zgodę; odbywaniu kary w SDE nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne. Sąd penitencjarny uchylałby zezwolenie m.in., jeżeli skazany uchylałby się od założenia nadajnika lub popełnił ponowne przestępstwo.

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ola 2016-07-13 19:03:28
    KIEDY ZOSTANIE MOŻLIWOŚĆ A WRĘCZ NAKAZ ODBYWANIA KARY DO 2 LAT W SYSTEMIE DOZORU ELEKTRONICZNEGO NA RACHUNEK SKAZANEGO !!! MOŻE W KOŃCU BĘDĄ PŁACIĆ ZA SWOJE MAŁE PRZEWINIENIA , UTRZYMYWANIE SKAZANYCH PRZEZ KILKA MIESIĘCY NA KOSZT SKARBU PAŃSTWA W SYTUACJI GDY MOGĄ ZA SIEBIE PŁACIĆ A JEDNOCZEŚNIE ODBYWAĆ KARĘ W ARESZCIE DOMOWYM , UTRZYMYWANIE OBECNEGO SYSTEMU JEST BEZSENSOWNE I NIE SPRAWIEDLIWE, GDYŻ OBYWATELE DE FACTO PŁACĄ ZA ICH POBYT W WIĘZIENIU :(REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA