Prezydent podpisał ustawę, która uniemożliwia dopłaty do nielegalnie użytkowanej ziemi

Prezydent podpisał ustawę, która uniemożliwia dopłaty do nielegalnie użytkowanej ziemi
Ustawa ma wejść w życie we wtorek 15 marca 2016 r., tj. w pierwszym dniu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

• O dopłaty bezpośrednie do dzierżawionych gruntów będzie mógł się ubiegać rolnik posiadający do nich tytuł prawny - zakłada nowelizacja ustawy ws. dopłat bezpośrednich, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
• Chodzi o ukrócenie wyłudzania dopłat do bezprawnie użytkowanej ziemi Skarbu Państwa.
• O podpisaniu ustawy poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Według danych Agencji Nieruchomości Rolnych, powierzchnia zajęta przez bezumownych użytkowników na koniec września 2015 r. wynosiła blisko 3,3 tys. ha (ok. 1 tys. przypadków). Odnotowano też ponad 200 przypadków odmowy wydania nieruchomości po rozwiązanych umowach dzierżawy, obejmują one powierzchnię ok. 9 tys. hektarów. Jak mówili posłowie podczas prac nad nowelą w Sejmie, taka sytuacja generuje starty finansowe dla ANR, a projektowana nowelizacja ustawy uporządkuje te kwestie.

W myśl nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do której składane są wnioski o dopłaty bezpośrednie do działek dzierżawionych od państwa, będzie żądała oświadczenia o posiadaniu tytułu do ich użytkowania. W przypadku, gdy okaże się ono nieprawdziwe, dana osoba może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Resort rolnictwa przygotował już stosowane rozporządzenie określające wzór takiego oświadczenia.

Zobacz też: Prezydent podpisał ustawę, która ma zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność gospodarki

Podczas prac sejmowych posłowie PO mówili o niezgodności nowych przepisów z prawem unijnym. Artur Dunin (PO) pytał podczas głosowania dlaczego Sejm nie respektuje opinii Biura Analiz Sejmowych, która stwierdza, że projekt "jest niezgodny z prawem unijnym".

Twórcy noweli wyjaśniali, że "prawo UE dopuszcza wprowadzenie przez państwo członkowskie konieczności dostarczenia przez rolnika ubiegającego się o płatności dodatkowych informacji nie przewidzianych wprost w prawie Unii Europejskiej, a taką informacją jest informacja o tytule prawnym do użytkowania gruntu".

Unijne przepisy regulują, iż dopłaty bezpośrednie przysługują osobie, która faktycznie prowadzi na gruntach działalność rolniczą. Prawo unijne nie reguluje natomiast, czy ubiegający się o przyznanie płatności musi posiadać tytuł prawny do tych gruntów.

Stwarza to pole do nadużyć polegających na tym, że o płatności bezpośrednie do określonych gruntów ubiegają się osoby, które nielegalnie użytkują grunty, nie posiadając do nich prawa. Sprawa dotyczy tzw. bezumownego użytkowania gruntów należących do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - wyjaśniał podczas prac sejmowych sprawozdawca Piotr Polak (PiS).

Ustawa ma wejść w życie we wtorek 15 marca 2016 r., tj. w pierwszym dniu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent podpisał ustawę, która uniemożliwia dopłaty do nielegalnie użytkowanej ziemi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!