XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Prezydent podpisał trzy ustawy

Prezydent podpisał trzy ustawy
Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 14 dni od jej ogłoszenia (fot. Kancelaria Prezydenta)

Samorządy, jeszcze przed zawarciem umowy o przyznaniu im pomocy, będą mogły dostać pieniądze na działania prowadzone w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - przewiduje nowela ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nowelizacja ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej ma umożliwiać jednostkom samorządu terytorialnego otrzymanie środków na wyprzedzające finansowanie niektórych działań realizowanych w ramach PROW na lata 2014-2020.

Dotyczy to działań w zakresie scaleń gruntów rolnych. Są one wykonywane przez starostwa jako zadanie z zakresu administracji rządowej. Uzyskanie tych środków jest niezbędne do sfinansowania prac przygotowawczych, w tym na pokrycie kosztów przygotowania dokumentacji technicznej, koniecznej do przygotowania wniosku o przyznanie pomocy w ramach PROW na lata 2014- 2020 przez starostów.

Zmiany ujednolicają zasady, dotyczące przekazywania środków agencji płatniczej na finansowanie wspólnej polityki rolnej (WPR) w części podlegającej refundacji ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Zobacz też: O godz.17. prezentacja konkluzji ws. prezydenckiego projektu tzw. ustawy frankowej

Nowela zmienia zasady dotyczące obowiązku zwrotu niezrefundowanych środków. Obecnie jedynie środki niezrefundowane przez agencję płatniczą, z przyczyn leżących po stronie jednostki samorządu terytorialnego, podlegają zwrotowi. Nowe przepisy regulują, iż zwrot niezrefundowanych środków z pomocy technicznej będzie dochodem budżetu państwa.

Nowelizacja umożliwia przywrócenie terminu na złożenie wniosku o wyprzedzające finansowanie pomocy w ramach działania tworzenia grup producentów i organizacji producentów.

Dotychczas beneficjent mógł złożyć taki wniosek w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja administracyjna, na podstawie której pomoc została przyznana, stała się ostateczna. Według nowych przepisów możliwe będzie przywrócenie tego terminu, na prośbę beneficjenta, w terminie 21 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, np. spowodowanego pobytem beneficjenta w szpitalu.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 14 dni od jej ogłoszenia.

Prezydent podpisał także nowelizacje ustaw o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy oraz o roszczeniach pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Chodzi o dostosowanie tych ustaw do przepisów obowiązującego od początku roku Prawa restrukturyzacyjnego.

Uchwalone w połowie 2015 r. przez Sejm poprzedniej kadencji Prawo restrukturyzacyjne określiło, że celem postępowań restrukturyzacyjnych - oprócz zaspokojenia wierzycieli - ma być przede wszystkim ratowanie firmy i pozostawienie jej w obrocie gospodarczym.

W ustawie ograniczono uprzywilejowanie wierzytelności publicznoprawnych - w pierwszej kolejności zaspokajane mają być należności pracowników, a zaległości wobec ZUS będą realizowane tylko do trzech lat wstecz.

W nowym Prawie restrukturyzacyjnym wprowadzono też zmiany w zasadach postępowań upadłościowych i naprawczych firm. Przyjęta nowelizacja dostosowuje do tych zmian zasady chroniące roszczenia pracowników i miejsca pracy. Nowe przepisy wskazują m.in. właściwe podstawy prawne dla wydania rozporządzeń i składania wniosków.

Krótka, licząca trzy akapity nowelizacja, ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Ustawa o bezpieczeństwie krwi

Jednostki organizacyjne publicznej służby krwi będą zobowiązane do prowadzenia rejestru e-Krew - zakłada jedna ze zmian w ustawie o publicznej służbie krwi, pod którą prezydent Andrzej Duda złożył podpis. Zadaniem systemu będzie m.in. zapewnieniu bezpiecznej krwi biorcom.

Celem zmian w ustawie o publicznej służbie krwi jest przede wszystkim dostosowanie polskiego prawa w obszarze pobierania, badania, preparatyki, przechowywania, wydawania i transportu krwi i jej składników do wymagań kilku dyrektyw Unii Europejskiej (2002/98/WE; 2004/33/WE; 2005/61/WE; 2005/62/WE).

W myśl noweli wszystkie jednostki organizacyjne publicznej służby krwi będą miały obowiązek wprowadzenia systemu jakości. Zagwarantuje on bezpieczeństwo biorcom i dawcom krwi, a także osobom biorącym udział w procesie pobierania, badania, preparatyki, przechowywania i wydawania krwi i jej składników.

Aby uzyskać (lub utrzymać) akredytację każda jednostka będzie musiała wykazać, że wdrożyła, utrzymuje i stale doskonali system jakości. Na system jakości składają się systemy zarządzania jakością i zapewnienia jakości. Ich celem jest zagwarantowanie, że w jednostce jasno został określony zakres odpowiedzialności za opracowanie i utrzymanie systemu oraz że cały proces pobierania krwi znajduje się pod ścisłą kontrolą, a każdy etap jest opisany w określonej procedurze i jest możliwy do zweryfikowania.

Elementem systemu jakości będzie tzw. system czuwania. Jednostki organizacyjne publicznej służby krwi będą miały obowiązek wdrożyć system umożliwiający identyfikację każdej jednostki i składnika krwi oraz jej ostatecznego przeznaczenia.

Każda jednostka składnika krwi zostanie opatrzona etykietą z unikatowym numerem, służącą do śledzenia drogi jednostki krwi lub jej składników, zawierającą podstawowe informacje na temat składników krwi. Zapewni to maksymalne bezpieczeństwo dawcy i biorcy.

Ponadto ustawa nakłada obowiązek prowadzenia przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi systemu e-Krew. To teleinformatyczny rejestr, który ma zawierać informacje o kandydatach oraz dawcach krwi np. o dawcach rzadkich grup krwi oraz poważnych niepożądanych zdarzeniach i reakcjach.

System e-Krew ma służyć przede wszystkim zapewnieniu bezpiecznej krwi lub jej składników na potrzeby lecznictwa, poszukiwaniu krwi i dawców krwi w przypadku pacjentów z rzadkimi grupami krwi oraz monitorowaniu jakości i drogi w krwiodawstwie i krwiolecznictwie. Ma być także pomocny w ocenie optymalnego zużycia krwi.

Ponadto rejestr ma służyć sprawozdawczości. Państwa członkowskie zobowiązane są bowiem m.in. do składania rocznego sprawozdania o poważnych niepożądanych zdarzeniach i reakcjach związanych z pobieraniem, badaniem, preparatyką, przechowywaniem, a także przetaczaniem krwi i jej składników.

Dawcami krwi będą mogły zostać osoby pełnoletnie. Przewiduje się wyjątki, gdy krew będą mogły oddać osoby powyżej 17. roku życia, ale jedynie wówczas, jeśli przemawiają za tym względy fizjologiczne lub lecznicze (np. występowanie antygenów rzadkich grup krwi).

W regulacji wskazano także zakres danych, jakie powinna zawierać legitymacja honorowego dawcy krwi, a także zaproponowano zapisy ułatwiające oddawanie krwi przez osoby niepełnosprawne z trudnościami w porozumiewaniu się.

Nowelizacja porządkuje także zasady przywozu krwi i jej składników spoza krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Do obowiązującej ustawy o publicznej służbie krwi wprowadzono także szereg definicji (zarządzania jakością, poważnej niepożądanej reakcji, poważnego niepożądanego zdarzenia, pracowni immunologii transfuzjologicznej, preparatyki).

Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent podpisał trzy ustawy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!