Prezydent Duda zakończył wizytę na Ukrainie

Prezydent Duda zakończył wizytę na Ukrainie
Prezydent: Polska przyczyni się do wzmocnienia mniejszości na Ukrainie, by odczuły one, że ojczyzna ją wspiera. (fot. A.Hrechorowicz, prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda zakończył oficjalną wizytę na Ukrainie i we wtorek późnym wieczorem powrócił do Warszawy. W Kijowie spotkał się z najważniejszymi ukraińskimi politykami: prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Po spotkaniu z prezydentem Poroszenką Andrzej Duda zadeklarował, że będzie zabiegał o to, by Ukraina była obecna na szczycie NATO w lipcu w Warszawie.

Polski prezydent powiedział, że jest to istotne z punktu widzenia nie tylko relacji polsko-ukraińskich, ale także z punktu widzenia pozycji Ukrainy w wymiarze globalnym i bezpieczeństwa w naszej części świata.

Priorytetowe relacje gospodarcze

Po rozmowie z szefem ukraińskiego rządu Arsenijem Jaceniukiem Duda podkreślił wagę współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą. Wyraził nadzieję, że wraz z reformami oraz dzięki walce z korupcją znikną na Ukrainie beriery, na które dzisiaj narzekają polscy przedsiębiorcy.

Na zakończenie dwudniowej wizyty na Ukrainie, prezydent Andrzej Duda spotkał się mieszkającymi w tym kraju Polakami, którym podziękował za pielęgnowanie tradycji narodowych i obiecał wsparcie dla prowadzonych przez nich instytucji.

Pamięć o Kresach jest nadal żywa

Polski ambasador na Ukrainie Henryk Litwin podkreślił, że jest to najprawdopodobniej najbardziej liczne spotkanie Polaków Ukrainy z prezydentem Polski od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami. Przybyło na nie około pół tysiąca osób z różnych regionów tego państwa.

- Jestem wzruszony, gdyż spotkać się z Polakami, którzy żyją na Ukrainie i których rodziny przetrwały trudną próbę czasu, którzy mimo prześladowań zachowali polskość, język i tradycje, to dla prezydenta Rzeczpospolitej wielki honor i wzruszenie. Dziękuję wam za tę obecność - oświadczył Duda.

Szef państwa przypomniał, że według oficjalnych danych na Ukrainie mieszka ponad 144 tysiące osób narodowości polskiej. Ocenił, że przez wiele lat ludzie ci żyli w odczuciu oddalenia od swej ojczyzny.

Troska o Polaków, gdziekolwiek są

Prezydent Duda wymienił najważniejsze problemy, o rozwiązanie których polska społeczność Ukrainy apeluje w pierwszej kolejności. Chodzi przede wszystkim o zwrot należących do niej wcześniej świątyń.

- Mówiłem m.in. o trzech polskich kościołach: o kościele św. Mikołaja w Kijowie, kościele Marii Magdaleny we Lwowie oraz kościele w Białej Cerkwi, prosząc o kroki, które umożliwią naszym wspólnotom katolickim odzyskanie tych świątyń - powiedział, co wywołało głośny aplauz zgromadzonych.

Szef państwa zwrócił też uwagę na relacje między Polską i Ukrainą w świetle konfliktów, do których dochodziło w przeszłości. Podkreślił, że pytania dotyczące czasów minionych wymagają szczerej rozmowy.

Duda zadeklarował, że Polska przyczyni się do wzmocnienia instytucji jej mniejszości na Ukrainie, by odczuły one, że ojczyzna ją wspiera.

- Dla mnie jest to element silnej Polski - powiedział Andrzej Duda.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydent Duda zakończył wizytę na Ukrainie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!