REKLAMA

Prezydent Duda przybył na Stadion PGE Narodowy; spotka się z Obamą

  • Autor: PAP/JS
  • 08 lipca 2016 10:30
Prezydent Duda przybył na Stadion PGE Narodowy; spotka się z Obamą Prezydenci mają rozmawiać o przyszłości Sojuszu, wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, Brexicie. Tematem spotkania ma być sprawa Trybunału Konstytucyjnego (fot. twitter/kancelaria prezydenta)

• O godz. 10 prezydent Andrzej Duda przybył na Stadion PGE Narodowy w Warszawie, gdzie po południu rozpocznie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego.
• Wcześniej A.Duda spotka się z prezydentem USA Barackiem Obamą oraz prezydentem Afganistanu Ashrafem Ghanim.

Rozmowa z prezydentem Afganistanu będzie pierwszym z sześciu spotkań bilateralnych, które Andrzej Duda odbędzie w związku z dwudniowym szczytem NATO w Warszawie.

O godz. 13.30 zaplanowano spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. 45-minutowa rozmowa odbędzie się w wąskim gronie osób m.in. ministrów spraw zagranicznych i obrony obu krajów oraz najbliższych doradców ds. zagranicznych i obrony. Po spotkaniu zaplanowano oświadczenia dla prasy.

Prezydenci mają rozmawiać o przyszłości Sojuszu, wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, Brexicie. Tematem spotkania ma być sprawa Trybunału Konstytucyjnego.

"Spotkanie prezydenta Obamy z prezydentem Dudą będzie się koncentrować na stosunkach dwustronnych między USA a Polską, na ważnych inwestycjach, które obie strony poczyniły w tych stosunkach, oraz na innych problemach, włącznie z naszą troską w sprawie toczącego się w Polsce sporu na temat Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział w środę doradca prezydenta Obamy, dyrektor ds. Europy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, Charles Kupchan.

Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla PAP, że podczas spotkania z Barackiem Obamą podziękuje mu za decyzje dot. współpracy militarnej. "Podziękuję także za postawę Stanów Zjednoczonych, jeżeli chodzi o szczyt NATO i jego postanowienia, bo one są dla nas przełomowe" - dodał. Jak podkreślił będzie chciał porozmawiać z Obamą o szczycie NATO, a także o współpracy polsko-amerykańskiej.

Andrzej Duda nie wykluczył, że podczas rozmowy z prezydentem USA pojawi się także kwestia dialogu Polski z Komisją Europejską w sprawie Trybunału Konstytucyjnego oraz uruchomionej przez KE procedury ochrony praworządności.

Szczyt o godz. 14.30 zainaugurują prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Następnie odbędzie się sesja Rady Północnoatlantyckiej z udziałem 28 szefów państw i rządów krajów członkowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA