Prezydent Duda nie będzie przemawiał na spotkaniu Rady Europy. Nie chce pytań?

Prezydent Duda nie będzie przemawiał na spotkaniu Rady Europy. Nie chce pytań?
Prezydent Andrzej Duda nie będzie mówił na najbliższym zgromadzeniu parlamentarnym Rady Europy. (fot.: Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

• Prezydent Andrzej Duda w październiku będzie gościem spotkania Radu Europy (RE).
• Z informacji prasowych wynika, że Kancelaria Prezydenta poinformowała RE o zmianie charakteru wizyty polskiego prezydenta. Będzie on gościem specjalnym.
• Goście specjalni nie wygłaszają przemów w czasie spotkania, ta wiązałyby się z udzielaniem odpowiedzi na pytania.
• RE, jako ciało w skład którego wchodzi Komisja Wenecka, jest zainteresowana sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Zbliża się kolejna sesja parlamentarna Rady Europy (RE). Przedstawiciele parlamentów tej organizacji międzynarodowej spotykają się regularnie na sesjach rocznych w Strasburgu. W tym roku, na jesieni uczestniczył będzie w spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

Wedle informacji "Gazety Wyborczej", Kancelaria Prezydenta ograniczyła jego wizytę do rangi "gościa specjalnego", co wiąże się z brakiem wystąpienia na forum sesji parlamentarnej.

- (Andrzej Duda - red.) przesłał do Strasburga list, że nie wystąpi. Powód? Musiałby odpowiedzieć na pytania delegatów - pisze Gazeta.

W czasie obrad i wystąpień w Strasburgu są przewidziane pytania do mówiących.

Rada Europy jest ciałem koordynującym prace Komisji Weneckiej, która bada stanowione w Polsce prawo, z uwzględnieniem w szczególności Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (TK). Już w zeszłym roku w czasie spotkań Rady poruszano temat prawa w Polsce.

W lipcu Thorbjoern Jagland, sekretarz generalny RE zwrócił się do Komisji Weneckiej, aby nie przedstawiała na obecnym etapie, wstępnej opinii o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym w Polsce.

Rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos oświadczył, że Jagland został poinformowany o nowych poprawkach do ustawy, uwzględniających wydaną w marcu tego roku przez KW opinię na temat grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

- Wobec takiego rozwoju sytuacji i w oczekiwaniu, że poprawki będą stanowić pozytywną odpowiedź na troskę wyrażoną przez Radę Europy, jej sekretarz generalny poprosił Komisję Wenecką, aby nie przedstawiła wstępnej opinii na temat projektu ustawy na obecnym etapie - wyjaśnił Panos Kakaviatos.

- Thorbjoern Jagland - dodał rzecznik - poprosi Komisję Wenecką o to, by - gdy proces legislacyjny zostanie już zakończony - wydała opinię, czy nowa ustawa zgodna jest z europejskimi standardami.

W ostatnich dniach (12 i 13 września) przedstawiciele KW ponownie byli w Polsce.

Rada Europy to jedna z najstarszych organizacji międzynarodowych w Europie. W okresie Zimnej Wojny było to kluczowe ciało budujące nić porozumienia między Wschodem a Zachodem. Powstała jeszcze w 1949 roku i skupia większość państw starego kontynentu. Wyjątkiem jest Białoruś.

Sesja Rady Europy potrwa między 10 a 14 października br.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Prezydent Duda nie będzie przemawiał na spotkaniu Rady Europy. Nie chce pytań?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!