Prezydent Andrzej Duda w Gdańsku rozmawiał z królem Jordanii

Prezydent Andrzej Duda w Gdańsku rozmawiał z królem Jordanii
Andrzej Duda liczy na stopniowe budowanie dobrych relacji z Jordanią, z uwzględnieniem relacji ekonomicznych. (fot.: Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

• Prezydent w czasie wizyty w Gdańsku spotkał się z przebywającym w Polsce monarchą Jordanii. Do spotkania doszło w niedzielę (29 sierpnia).
• Politycy w trakcie rozmowy poruszyli temat współpracy gospodarczej między Polską a Jordanią.
• Król Jordanii złożył także kwiaty pod pomnikiem obrońców Westerplatte. Zrobił to, bo zbliża się 77. rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

Prezydent Andrzej Duda miał okazję zamienić kilka słów z królem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego Abdullahem II. Głowa państwa bliskowschodniego przebywa w Polsce z nieoficjalną wizytą. Do spotkania doszło w Gdańsku, w niedzielę (28 sierpnia).

Rozmowa Dudy i Abdullaha poświęcona była sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu, a także bilateralnej współpracy w sprawach gospodarczych i bezpieczeństwa między Polską, a Jordanią.

Ostatnio stosunki te są intensywnie rozwijane. Wystarczy przypomnieć wizytę szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Jordanii w maju.

W przeddzień rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Król Abdullah II złożył także wieniec pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

 - Spotkanie jest potwierdzeniem dobrych relacji polsko-jordańskich. Do ostatniej rozmowy Prezydenta RP z królem Jordanii doszło w czasie zeszłorocznego szczytu Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Jej efektem była m.in. propozycja podjęcia dwustronnych konsultacji w dziedzinie bezpieczeństwa - pisała Kancelaria Prezydenta po spotkaniu.

Jordania współpracuje blisko z Unią Europejską, jest jednym z najważniejszych partnerów NATO. Na szczycie Sojuszu w Newport w 2014 r. została zaliczona do grupy państw objętych wzmocnionym partnerstwem (wraz ze Szwecją, Finlandią, Australią i Gruzją). Siły Królestwa brały udział w natowskich operacjach w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz w Libii. Ponadto, jako pierwsze z państw dialogu śródziemnomorskiego, Jordania wniosła swój wkład do Sił Odpowiedzi NATO.

Jordania jest jednym z kluczowych arabskich państw Biskiego Wschodu, była przez wiele lat XIX i XX wieku państwem kolonialnym pod kontrolą Wielkiej Brytanii. Graniczy z Izraelem, Arabią Saudyjską, Irakiem i Syrią, co czyni z tego kraju jednego z ważniejszych partnerów w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!